Je práce při škole nutností?

12. 6. 2008 | | Názory

Je VŠE školou, která má takové jméno, že už není pro uplatnění nic dalšího nutné, nebo je důležité zapojit se do pracovního procesu ještě před ukončením studia? Podívejte se, co si myslí naši redaktoři o tom, zda je práce při potřeba.

Je VŠE školou, která má takové jméno, že už není pro uplatnění nic dalšího nutné, nebo je důležité zapojit se do pracovního procesu ještě před ukončením studia? Podívejte se, co si myslí naši redaktoři o tom, zda je práce při potřeba.

Zdeněk Sejček

Ano, ano, ano a naposledy ANO! Jistě! Co by také měli studenti dělat než pracovat? Studují pro to, aby studovali a získali tak dalších několik let bezstarostného života pevně přisáti na peněženky svých rodičů, nebo pomocí své práce získat další zkušenosti, které, leckdy, jsou daleko praktičtější než ty, kterými jsou obohacováni ve školních lavicích? Ano, B je správně! Dovolte mi, abych dále připsal pár svých poznámek, o kterých si myslím, že obhájí ty, co pracují a nelenoší, a naštvou ty, co tráví volný čas studiem (čti poflakováním).

Na úvod si dovolím vysvětlit, proč si myslím, že kdo nepracuje, tak se povaluje a lenoší. Můj oblíbený autor Miroslav Horníček v jednom ze svých představení říká, že kdo tvrdí, že nemá čas, lže si. A když je to pravda, má si ho udělat. Ano, jistě, na práci si může udělat čas každý. Říkáte, že ne? Zkuste si napsat na papír, co jste kdy dělali, jak jste trávili volný čas, minutu po minutě, pište důležité povinnosti, ale i ty, které vám dělaly radost, pište cokoliv. Nakonec večer stejně přijdete na to, že každý den strávíte několik hodin svého volného času nicneděláním, dokonce ani děláním něčeho, co vám přináší radost, prostě nicneděláním. Dovolte mi, prosím, abych argument „nemám čas“ tímto opustil. Máte čas.

Nechce se vám? Jistě, znám jen málo lidí, kteří se ráno těší do práce. Kdybychom měli brát v potaz, že chtění nebo nechtění rozhoduje o práci, pak by nikdo nepracoval. Motivem práce není radost, ale potřeba. Nemáte žádnou potřebu? Ale máte. Už zase si lžete. Každý máme tisíce potřeb, ale u někoho (ANO, u vás zaneprázdněných studentů) převažuje lenost. Myslíte si snad, že se ukončením školy vás lenost najednou opustí, vše se změní a vy budete lepšími, pracovitějšími lidmi? NE. Nebudete, budete stejně líní, jako jste teď, když studujete.

Teď už víme, že máte čas, spoustu potřeb a že jste líní, zbývá už jen přijít na to, jak je možné, že vám to tak dlouho vychází. Může za to vaše okolí. Proč, ptáte se? Protože to nejenže respektuje, ale dokonce obhajuje a podporuje vás. Jeden příklad za všechny: EU sama zakazuje svým studentům pracovat. Zákonem.

Závěrem bych chtěl všechny své přátele požádat, aby o mně přestali tvrdit, že jsem workholik. Nejsem, jsem stejně líný jako vy, jen možná, ale opravdu jen možná, jsem o něco méně línější. Práci zdar!

Jitka Lukášová

Podle mě práce při studiu nutností není. Už jen kořen slova „student“ nám říká, že je spjat spíše se studiem a slovesem studovat než s prací. Od čeho by tu také byl statut studenta, který jednoznačně určuje pozici člověka ve společnosti, jehož primárním úkolem není vydělávání peněz, ale dosahování a prohlubování znalostí a vědomostí.

Ne nadarmo se mluví o „zlatých létech studentských“. Já s tím souhlasím. Nikdy jsem se necítila svobodněji, samostatněji a nezávisleji než teď, v době mých studií na VŠE. Je sice pravda, že „musím“ chodit do školy (všichni víme, jak to s návštěvností přednášek a cvičení na VŠE je) a že se mí rodiče podstatnou měrou podílejí na sponzorování mého studentského života, avšak nepřeberné množství příležitostných brigád, zvláště tady v Praze, mi dává možnost vydělat si sama na sebe. Největší výhodu pak vidím v tom, že pracujete, kdy se to hodí vám a tam, kde si vyberete či alespoň souhlasíte s výkonem práce.

Na rozdíl od mého kolegy si nemyslím, že by všichni nepracující studenti byli lenoši. Zajisté, pár takových se vždycky najde, ale na druhou stranu, najít si práci, natož takovou, která vás bude bavit, nemusí být vždy jednoduché. A hlavně, vůbec nemusí být důvod si ji hledat. Jste přece studenti! Student se má v první řadě vzdělávat, věnovat svůj čas a úsilí na zlepšení dosavadních znalostí, aby si tak vytvořil konkurenční výhodu, kterou potom bude moci nabídnout na pracovním trhu.

Podle mě existují dva nejsilnější motivy, které nutí studující část populace najít si kvalifikovanou nebo dobře placenou práci. Prvním takovým motivem jsou peníze. S dostatečně tučným svazkem bankovek v kapse nebo slušné sumě na bankovním účtu se přece jen žije o trochu komfortněji. Nemusíte se pak dlouho rozmýšlet nad koupí rozmarného dárku ať už pro sebe nebo pro jiné.

Druhý motiv podle mě spočívá v tom, že jsou mnozí studenti ochotni obětovat většinu svého volného času ve snaze zajistit si v budoucnu co možná nejlepší pracovní pozici (a tím i slušný plat) tím, že ještě za studia získají praktické zkušenosti v nějaké firmě.

Já tedy říkám: pokud nemusíte, během studií nepracujte. Stresu, únavy a povinností si v životě užijete ještě dost.

Myslíte si, že je práce při studiu nutná? Podělte se o názor.

Mohlo by vás zajímat: