Jeden kredit nesportovce nepřesvědčí

29. 11. 2006 | | Názory, Sport

Fakulta národohospodářská zavedla v poslední době hned několik pozoruhodných změn. Promítají se do celého studia na FNH: od zrušení přijímaček připravovaných přímo školou, přes zrušení povinnosti vyzvedávat si zápisový list, až po možnost prodávat na konci studia své přebytečné rezervní kredity.

Fakulta národohospodářská zavedla v poslední době hned několik pozoruhodných změn. Promítají se do celého studia na FNH: od zrušení přijímaček připravovaných přímo školou, přes zrušení povinnosti vyzvedávat si zápisový list, až po možnost prodávat na konci studia své přebytečné rezervní kredity.

Přijímačky na základě testů SCIO bych označil za velmi diskutabilní, zápisové listy jako za pozitivní krok ke snížení byrokracie, i když se asi sníží možnost studenta urgovat nesrovnalosti. Třetí změnu vidím vzhledem ke velmi vysokému poměru směny jako velmi obtížně realizovatelnou, takže se v praxi dle mého proděkan FNH alibisticky zbavuje odpovědnosti za přitvrzení vůči studentům.

Větší úvahu o těchto tématech si netroufnu, nejsem student této fakulty, takže nemohu posloužit vlastní zkušeností jen tím, jak se mi to zvenčí jeví. Rád bych okomentoval jiný krok, o kterém zatím nebyla řeč: zrušení povinnosti absolvovat tělocvik. Jako atletickému (skoro)profesionálovi se mi to zdá neuvážené. Přeci student by se měl hýbat a nemusí to být na základě poučky připomínající definici sportu v učebnici ekonomie. Cituji z prohlášení děkana Schwarze: „Správné držení těla, pohybovou kulturu a sportovní dovednosti považujeme za nezbytnou součást lidského kapitálu, který naplňuje profesi ekonoma!“ Tak to jsme se zasmáli (tedy já docela ano), ale teď zpět k věci.

Fakulta tvrdí, že se ze sportu stává formalita a argumentuje i nevhodností časového harmonogramu a určitými pozůstatky na CTVS z dob minulých. Byť mám k centru také mnohé výhrady, z prohlášení obou stran se mi zdá, že FNH se jednostranně rozhodla, bez toho aby svou kritiku k výuce sdělila CTVS a žádala nápravu. Myslím si, že tlak na centrum ke změnám ze strany školy je obecně malý, ale takovýto jednostranný krok situaci neřeší.

Proč FNH ve spolupráci s ostatními fakultami nepůsobila na CTVS, aby výuka byla kvalitnější, aby vyhovovala studentům časově? Přestože proděkan Šťastný tvrdí, že chce dát šanci těm, kteří se o sport zajímají, efekt může být, jak správně podotýká ředitel CTVS Pádivý, že učitelé při zápisu dají přirozeně přednost těm, kteří to mají povinné.

Kromě toho si nemyslím, že „povinnost“ musí být nutně špatná vnímaná. Najdou se mnozí, kteří přestože pravidelně musí, neshledávají v tom problém, donutí je to někam docházet a třeba si ke sportu najdou vztah, byť až na vysoké škole. A možná i ti, kteří podle vedení FNH volali po dobrovolnosti, se na to vykašlou z dočasné pohodlnosti na začátku semestru, který je pro zápisy na klasické kurzy klíčový…

Na závěr se již jen podívejme na to, nakolik je reálná motivaci jednoho (!) kreditu za dva semestry tělocviku. Představme si studenta pětky na bakaláři, kterému chybí pět kreditů potřebných k absolvování, na které už nemá poukázky. Je to sporťák, i když ne profík, takže jeden kredit dodají zápočty za tělesnou výchovu – ještě že nereprezentuje (i takoví jsou na VŠE!), to by už měl vyloženě smůlu a nedostal by vůbec nic. Jenže potřebuje ještě čtyři. Směnný kurz je deset ku jedné, rezervních kreditů je 36. Z toho plyne, že musí sehnat dva lidi, nemít tělocvik, bývali by mu třeba stačili tak jako tak dva. Já nevím, vás méně sportovní jedince by to přesvědčilo jít se hýbat?

Mohlo by vás zajímat: