Ze školy rovnou do věže

8. 1. 2005 | | Cestování

Dvě zastávky tramvaje od školy se nachází Jindřišská věž, která v uplynulých letech prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Proto rozhodně stojí za zmínku a také za návštěvu. I když tak zvenčí nevypadá, vevnitř se nachází deset pater. Vnitřek respektuje historii objektu, ale ukrývá zároveň moderní prvky jako například výtah, který však pravda neodpovídá představě středověké architektury.

Studujeme ve městě, které se pyšní přívlastkem stověžaté, a nijak se nad stověžatostí Prahy ani nepozastavujeme. Při přesunech z místa na místo se totiž často díváme jenom pod nohy, do výloh anebo jen tak na lidi kolem. Pravidelná rubrika Studentského Listu nazvaná Záplata se snaží upozornit na možnosti smysluplného využití tzv. oken v rozvrhu, kdy nám zejména na začátku semestru ještě připadá škoda sednout si do knihovny. Návštěva některé z blízkých pražských věží může být docela příjemnou alternativou.

Dvě zastávky tramvaje od školy se nachází Jindřišská věž, která v uplynulých letech prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Proto rozhodně stojí za zmínku a také za návštěvu. I když tak zvenčí nevypadá, vevnitř se nachází deset pater. Vnitřek respektuje historii objektu, ale ukrývá zároveň moderní prvky jako například výtah, který však pravda neodpovídá představě středověké architektury. Od průvodkyně se dozvídám, že se vlastně jedná o stavbu ve stavbě a že za 50 let, kdy vyprší nájemní smlouva současného provozovatele, se může věž po odstranění vnitřního zařízení vrátit do původního stavu.

Co se tedy uvnitř deseti pater nachází? V přízemí a prvním podlaží je bar, ve kterém rádi uvidí studenta naší školy a nabídnou mu širokou paletu různých nápojů. Jejich množství a kombinaci je však nutné přizpůsobit denní době a počtu zbývajících přednášek a cvičení! Nad barem se nachází obchod se suvenýry, což se nás ale myslím netýká, dále prostory pro výstavy, které často stojí za návštěvu, poměrně luxusní restaurace, stálá expozice věnovaná pražským věžím a také hasičům. Další patro ukrývá kuchyň pro restauraci, jedno patro je označeno jako technické. Pěšky můžete vystoupat až do zvonice, z níž se naskytne velmi neobvyklý pohled na město kolem. Někteří budou lapat po dechu při pohledu na sídlo ČNB, jiným se možná bude víc zamlouvat hezký výhled na vzdálenou Starou budou VŠE.

Pokud budete mít trochu štěstí, podaří se vám vystihnout okamžik, kdy se spustí zvonkohra umístněná v nejvyšším podlaží. Když jsem byl ve věži naposled, zvonky mi zahrály Elvise. Nevím sice, jakou skladbou překvapí vás, protože mají v záloze na tisíc melodií, ale jsem si jistý, že určitě změníte pohled na onu šedivou věž, kolem které vždy jenom proletíte tramvají.

Mohlo by vás zajímat: