K celorepublikové demonstraci studentů se připojí i VŠE

14. 3. 2018 | | Studentský život, Zprávy ze školy 29101577_2080098522004923_7304555731752971647_n

Ve čtvrtek 15. března, na Mezinárodní den proti policejní brutalitě, se uskuteční demonstrace studentů po celé České republice za dodržování ústavních zvyklostí. Studenti nejen středních, ale i vysokých škol úderem poledne vyjdou před své školy, aby vyjádřili nesouhlas s přístupem nejvyšších politických činitelů k ústavě, konkrétně s přístupem prezidenta, premiéra a parlamentu České republiky.

Pro studenty je důležité, aby premiérem nebyla trestně stíhaná osoba a zároveň se vymezují vůči tomu, že vláda v demisi přijímá důležitá rozhodnutí. Demonstrační akci s názvem Vyjdi ven zorganizovala skupina studentů Divadelní fakulty Akademie múzických umění (DAMU). Organizátoři doufají, že by mohla napomoci ke vzniku studentského fóra, které bude aktivní i v budoucnu. Protest ale není určen pouze studentům, účastnit se ho může každý, kdo souhlasí s jeho myšlenkami. Podporu organizátorům tak vyjadřují například rektoři, prorektoři a děkani vysokých škol napříč celou republikou.

Cílem akce je podepsat výzvu, kterou organizátoři následně chtějí v pondělí 19. března předložit senátorům. „Jde o výstražnou stávku. Nesnažíme se senátorům navrhovat konkrétní kroky, pouze jim předáváme určitý problém a oni jsou těmi, kdo by ho měli řešit,“ vysvětluje student DAMU a jeden z hlavních organizátorů Luboš Louženský. Kromě podepsání petice mají účastníci také sdílet na sociálních sítích fotografie a videa s hashtagem #Vyjdiven. Na facebookové události vyjádřilo svůj zájem o akci už více než sedm tisíc lidí.

Demonstrovat bude i ekonomka

„Je pro nás podstatné, že se studenti díky této akci sjednotí v názoru, že je demokracie skutečně důležitá a správná,“ říká Louženský. „Těší nás i obrovský zájem středních škol. V poměru k vysokým školám jde zhruba o sedmdesát procent středoškoláků,“ doplňuje. Jelikož ale většina z nich není plnoletá, k jejich zapojení do protestní akce i k opuštění místa výuky je potřeba souhlas ředitele školy.

Ve vyjádření nesouhlasu nezůstanou nečinní ani studenti Vysoké školy ekonomické (VŠE). Organizace se za ekonomku ujal student třetího ročníku Fakulty podnikohospodářské Matěj Pokorný. Podle něj je VŠE ve srovnání s ostatními vysokými školami v České republice ale spíše nečinná. Proto také doufá, že se studentů ekonomky přidá k protestní akci co nejvíce. „Dochází k silným otřesům základů demokracie. Otevřeně se hovoří o zrušení Senátu, vystoupení ČR z EU, útočí se na nezávislost médií a legitimizuje se nenávist vůči menšinám,“ uvádí Pokorný. Z toho důvodu si myslí, že je důležité zaktivizovat pasivější studenty ekonomky a vzbudit v nich větší zájem o politiku a veřejné dění. „Rád bych vyzval naše studenty, aby se přidali k ostatním po celé republice a ukázali, že jim současná situace není lhostejná,“ dodává závěrem.

Foto: facebooková událost „Výstražná stávka studentstva – #Vyjdiven“

Mohlo by vás zajímat: