Kam na kávu na ekonomce a v jejím okolí – část 1

21. 3. 2018 | | Studentský život café ekonom

Milujete kávu nebo jen některé dny zkrátka potřebujete dobít baterky? Několik kaváren a restaurací s tímto lahodným mokem najdete nejen na Vysoké škole ekonomické, ale také v jejím okolí. Redakce iListu se vydala na průzkum do devíti kaváren a sestavila pro vás žebříček podle vlastních dojmů.

První část průzkumu přináší seznam čtyř kaváren a restaurací, které si v našem žebříčku vedly nejlépe. Hodnotit se budou samostatně tři kritéria – chuť kávy, prostředí a obsluha. U každé kavárny či restaurace pro srovnání také najdete informace o ceně za espresso.

Cafe La Familia

Kavárna láká návštěvníky nejen širokou nabídkou kávy. Pozornost bezpochyby přitáhne také vitrína plná malých dortíků. Prostředí je tu velice příjemné, podnik nabízí dostatek míst k sezení. Nachází se pár kroků od Staré budovy – stačí jen přejít náměstí, Seifertovu ulici a jste na místě. Vlastníci ISIC karty mají navíc nárok na 10% slevu. A po 17 hodině koupíte dortíky s 20% slevou.

Cena za espresso: 39 Kč (35 Kč po předložení ISIC karty)

Otevírací doba: 9 až 20 hodin (pondělí až neděle)

Hodnocení redakce: Obsluha nám přinesla velice pěkně naservírovanou kávu na tácku společně s čerstvým mlékem, dvěma balíčky cukru a skleničkou vody, což jsme opravdu ocenili. Tento zvyk bohužel v mnoha kavárnách stále chybí. Káva je akorát podle našeho gusta – není přehnaně kyselá, ani extrémně výrazná nebo bez chuti. Prostředí je příjemné a velké tak akorát. Míst k sezení je tu také dost.

Restaurace AK VŠE

Místem, na které při výběru kávy většina studentů zapomíná, je restaurace AK VŠE (dříve Akademický klub). Většina studentů sem zavítá převážně na oběd. Restaurace se nachází ve třetím patře Italské budovy a nabízí značku kávy Illy. Ke kávě si rovněž můžete objednat i něco na zub.

Cena za espresso: 35 Kč

Otevírací doba: 11 až 19 hodin (pondělí až pátek)

Hodnocení redakce: I přes některé nedostatky je cena za espresso vzhledem k jeho kvalitě výborná. Tato káva nás mile překvapila. Co nám ale chybělo, je čerstvé mléko, které jsme na rozdíl od předchozí kavárny nedostaly. Prostředí je klidné a příjemné, míst k sezení je tu opravdu plno. Škoda jen, že obsluha neměla na stole automaticky připravený nápojový lístek a k espressu nám nepřinesla skleničku vody.

Kantýna

Rovnou dva druhy kávy nabízí Kantýna v Nové budově. Jestli o ní ještě nevíte, najdete ji kousek od úložných skříněk. Stačí jen pokračovat od vchodu do školy k informacím a za nimi zahnout doleva. V nabídce se kromě překapávané kávy nově nachází také espresso, capuccino nebo latté. Překapávanou kávu připravuje Kantýna z kávových zrn od značky Doubelshot stejně tak jako Café bar Deštník. Druh nabízené kávy se liší podle jednotlivých období – podobně jako v sousední restauraci. Kávu do samoobslužného kávovaru odebírá společnost od značky Vista, která se pyšní označením Fair Trade.

Pokud máte potřebu doplňovat kofein pravidelně, vyplatí se požádat o zákaznickou kartičku, kterou vám obsluha po každém nákupu kávy označí razítkem. V případě překapávané kávy sbíráte razítka, i když si koupíte koláč, nebo chléb. Za každý desátý nákup pak máte jednu ze zmíněných pochoutek zdarma. Razítka můžete sbírat i za kávu ze samoobslužného kávovaru. Stačí jich koupit pět a šestou máte zdarma.

Cena za espresso: 40 Kč za překapávanou kávu, 35 Kč za espresso

Otevírací doba: 8 až 16 hodin (pondělí až čtvrtek), 8 až 15 hodin (pátek)

Hodnocení redakce: Překapávané kávě dominuje spíše kyselejší chuť, s mlékem nám chutná více. Espresso není moc výrazné, ale je dobré. Prodávající je velice ochotná a dokáže poradit s výběrem. Kávu si můžete vychutnat i přímo v kantýně, kde je sice méně míst k sezení, ale většinou bývají volná.

Coffee Break and Cake

Dalším podnikem nabízejícím BIO Fair Trade kávu je kavárna Cofee Break and Cake. Nápoj připravuje z kávových zrn značky Mamacoffe. Do kavárny se dostanete přímo od tramvajové zastávky Husinecká. Pravidelné zákazníky jistě potěší možnost využití věrnostní kartičky, na kterou obsluha za každou zakoupenou kávu přidá razítko. Desátou kávu pak získáte zdarma.

Cena za espresso: 39 Kč

Otvírací doba: 7:30 až 19:30 (pondělí až pátek), 9 až 17 hodin (sobota), 10 až 18 hodin (neděle)

Hodnocení redakce: Káva nechutná špatně, na nás je ale trošku kyselejší a příliš výrazná. Příště bychom zvolili raději lungo. Obsluha je milá a objednávku vyřizuje opravdu rychle, takže na objednaný nápoj nebudete rozhodně čekat dlouho. Mínusem je však nedostatek míst, která bývají věčně plná. Člověku tak ve většině případů nezbyde nic jiného, než požádat o kávu s sebou.

Foto: Kristýna Kantková

Mohlo by vás zajímat: