Kam s kolem na VŠE?

24. 4. 2006 | | Studentský život

Rtuť teploměru pomalu a ustrašeně stoupá nad nulu, a každý správný cyklista už má v nohou první jarní kilometry (opravdu drsní „bikeři“ samozřejmě jezdili i celou zimu). Pokud se rozhodnete jezdit na kole i do školy, budete nuceni si položit nerudovskou otázku… Odpověď je poměrně jednoduchá. U vrátnice z boku Staré budovy je vyhrazený prostor. Zatím je problém směstnat do stojanu víc než šest bicyklů, brzy by ale mělo být místa více.

Rtuť teploměru pomalu a ustrašeně stoupá nad nulu, a každý správný cyklista už má v nohou první jarní kilometry (opravdu drsní „bikeři“ samozřejmě jezdili i celou zimu). Pokud se rozhodnete jezdit na kole i do školy, budete nuceni si položit nerudovskou otázku…

Odpověď je poměrně jednoduchá. U vrátnice z boku Staré budovy je vyhrazený prostor. Zatím je problém směstnat do stojanu víc než šest bicyklů, brzy by ale mělo být místa více. „Na jaře namontujeme větší stojan,“ říká Tomáš Horský, vedoucí Technicko-správního oddělení VŠE.

I v areálu na Jižním Městě je místo pro odkládání kol – asi patnáct stojanů ve spodní části atria. Na rozdíl od Žižkova ale nejsou pod přímým dohledem. Je na ně vidět z přilehlých kanceláří, ale to asi případné zloděje nezastaví. Zatím se tu ovšem žádný případ krádeže kola neřešil, dodává Václav Javůrek z Technické správy JM. Důvod je prozaický: studenti na kole do školy příliš nejezdí. Že by to bylo proto, že se bojí krádeže?

I pokud jsou kola pod dohledem, mohou se vynalézaví zloději pokusit od nich odpoutat pozornost, připouští ing. Horský. Proto se také nedočkáme více „parkovacích“ míst – šlo by je jen těžko uhlídat.

„Škola by za kolo odložené na určeném místě měla odpovídat. Každý případ se posuzuje samostatně, nelze paušalizovat,“ dodává ale Miroslava Eislerová z právního oddělení VŠE. Případná náhrada škody se bude řídit cenou kola v době odcizení, kterou by měl určit znalecký posudek. Nárok je nutné uplatnit bez zbytečného odkladu po krádeži, po patnácti dnech zaniká.

Spíš než strach z krádeže ale od cyklovýletů na přednášky odrazuje něco, na co si cyklisté vytrvale stěžují (viz třeba server http://nakole.cz): že v ulicích Prahy zkrátka není pro kola příliš místa.

Mohlo by vás zajímat: