Kandidáti na krále a královnu Majálesu jdou obhájit loňský double

9. 4. 2019 | | Studentský život majales2

Minulý rok se podařilo studentům Vysoké školy ekonomické Lukášovi Hulínskému a Vendule Chmelíčkové na studentském festivalu Majáles ovládnout Prahu a získat tituly krále a královny pražských studentů. Letos usedli do poroty, a díky tomu mohli vybrat své následovníky. Pro obhájení titulů zvolili studenty mezinárodního obchodu na VŠE, Martinu Roubíčkovou a Martina Hammerbauera. Majálesový měsíc s sebou nese spoustu akcí, kde mezi sebou králové a královny vysokých škol budou soutěžit a vy je můžete přijít podpořit. Vyhlášení proběhne na samotném festivalu 27. dubna v Letňanech. Kandidáty můžete svým hlasem podpořit také online zde nebo tady. Martina a Martinku se nám podařilo i přes jejich nabitý harmonogram zastihnout a zeptat se jich na pár otázek.

Proč jste se rozhodli kandidovat?

Martin: Kandidaturu mi už dlouho doporučovali kamarádi a přiznám se, že jsem nejdřív trochu váhal. Pak jsem si ale řekl, že člověk by si měl studijní léta užít co nejvíce, a skočil jsem do toho po hlavě. Koneckonců, chcete vyprávět svým vnoučatům, že jste kandidovali na krále Majálesu? Asi ano. A chcete jim vyprávět, že jste místo toho proseděli jaro u Netflixu? Asi ne. Tímto chci tedy pozdravit svá budoucí vnoučata, aby viděla, že děda nebyl vždycky jen ta stará, suchá švestka, co se jednou za měsíc přibelhá na oběd.

Martinka: Co mě nejvíce utvrdilo v konečném rozhodování, byla podpora mých kamarádů, kterým se představa mě jako královny zamlouvala, a tak mi řekli, ať neváhám. Pak to taky byly důvody osobní, jako donutit se vykročit z komfortní zóny, poznat nové lidi a otevřít se novým zážitkům. Majáles jsem zažila minulý rok z pohledu fanouška, z perspektivy královny to pro mě nabralo úplně jiný význam.

Minulý rok VŠE v čele s Lukášem a Vendulou doslova ovládla Prahu. Myslíte si, že dokážete královské tituly obhájit?

Martin: Co by to bylo za krále, který nevěří ve vítězství? Jako Martin a Martinka jdeme obhájit loňský double a na cestě za výhrou VŠE podporujeme jeden druhého. Kdokoli se s námi utká, musí počítat s jednou věcí: budeme bojovat až do konce. Budeme bojovat v Praze, budeme bojovat v Brně, budeme bojovat na kolejích i v klubech. Budeme bojovat do poslední disciplíny, poslední vteřiny hlasování a posledního vyčerpaného dechu!

Martinka: Rozhodně to není nemožné a uděláme pro to VŠEchno! Myslím si, že já i Martin jsme dostatečně motivovaní to dokázat znovu. Navíc za námi stojí skvělý tým koordinátorů a družina, která je pevně rozhodnutá dojít až na vrchol. Máme zkrátka nějaká ta esa v rukávu a nebojíme se je použít.

Když pomineme koordinátory a vaši družinu, jak vnímáte atmosféru na VŠE? Cítíte, že máte podporu školy a ostatních studentů?

Martin: Studenti, kteří o Majálesu vědí, vesměs táhnou za jeden provaz. To nám dodává nejen cíl, ale i možnost něco společně podniknout v podobě akcí a majálesového průvodu. Rádi přivítáme zájemce, ale i pochybovače – až jednou uvidíš naši haku (původně hromadný bojový tanec, dnes druh zábavy pro diváky, pozn. redakce), věřím, že na další kolo už se přidáš mezi nás!

Martinka: Říkat, že za námi stojí celá VŠE by bylo naivní. Škola je obrovská, a tak existuje samozřejmě jen určitá komunita, která je do dění kolem Majálesu vtažena. Ale není se čemu divit, nabídka aktivit, které lze při škole dělat je příliš velká na to, aby se všichni soustředili pouze na Majáles. Nicméně přála bych si, aby se tato komunita dál rozrůstala. Objevují se stále nové tváře a podpora je opravdu velká.

Jak si rozumíte s ostatními kandidáty a v čem jste lepší než oni?

Martin: Vím, že Marek byl na Red Bull Can You Make It, a že Vítek se zabývá hodně fotbalem. Oba jsou to kvalitní kandidáti s širokým zástupem příznivců, a já se tak těším na show hodnou univerzitních králů. Nebyli však na teambuildingu, a tak se zatím tolik neznáme. Mojí výhodou by mohla být VŠEstrannost a přirozená zodpovědnost za lidi kolem sebe. Jako král jedu do bitvy v první linii a jako kapitán opouštím loď jako poslední.

Martinka: Bohužel, jak říká Martin, ne všichni kandidáti byli na teambuildingu v Brně, kde byla k seznámení nejlepší příležitost. S někým jsou ty vztahy tedy už pevnější než s ostatními, ale myslím, že se to brzy napraví. Všichni máme určitě svá nej. Já jsem například bezkonkurenčně nejmenší, v tom mě nikdo nepřekoná!

Jaké máte soutěžní disciplíny a kam vás mohou přijít studenti podpořit?

Martin: Máme za sebou stavbu májky a únikovou hru, v současné době řešíme případovku a brzy nás čeká lukostřelba a TepFactor. Velkou podporu budeme potřebovat 17. dubna na královské debatě v NTK v Dejvicích, kde bude od 18 hodin následovat beerpong. Jinak do 24. dubna běží na stránkách Majálesu internetové hlasování, kde můžete podpořit mě a Martinku.

Martinka: Všichni by měli určitě dorazit na Majálesový průvod, který se koná 27. dubna. Letos vystoupí kapela Mirai a myslím si, že nás čeká skvělá atmosféra nabitá energií.

Po loňské neúčasti ČVUT a VŠCHT Majáles opustila další univerzita. Co si myslíte o odchodu ČZU?

Martin: Do záležitosti příliš nevidím a vnímám to jako výsledek neshod různých zájmových skupin na ČZU, který snad nebude mít dlouhého trvání. O to víc chci ocenit skupinu Studenti na Majáles, přes kterou se nejen studenti ČZU přece jen mohou zapojit.  Koordinace takové akce je velmi náročná i s oficiální podporou školy, a jejich účast tak podle mě dokládá hloubku majálesové tradice.

Martinka: Mě to velmi překvapilo. Žila jsem v domnění, že majálesová tradice je na ČZU pevně zakořeněna a že tato univerzita rozhodně neplánuje odchod. Nicméně vznikla neutrální skupina Studenti na Majáles, která vlastně nahrazuje třetí univerzitu. Nakonec oba nezávislí kandidáti jsou studenti ČZU, takže v podstatě jediná změna pro nás letos je, že už nezahlédneme jejich všude viditelnou zelenou barvu.

Foto: praha.majales.cz

Mohlo by vás zajímat: