Kariéra může katapultovat příjem

3. 4. 2008 | | Kariéra

Průměrný absolvent VŠE se může těšit na plat přes třicet tisíc korun. Nicméně skutečnost může být i výrazně jiná, pokud se podaří studentovi uchytit v tom správném oboru.

Průměrný absolvent VŠE se může těšit na plat přes třicet tisíc korun. Nicméně skutečnost může být i výrazně jiná, pokud se podaří studentovi uchytit v tom správném oboru.

Plat v odvětvích hlavně jako jsou finance, bankovnictví, IT, v menší míře i marketing a podpora prodeje dosahuje mnohdy šestimístných čísel. Podle studie Reflex Střediska vzdělávací politiky (SVP) působící při Univerzitě Karlově je plat pracovníka s diplomem z VŠE po pěti letech zhruba třicet pět tisíc, při nastartování úspěšné kariéry jsou pak vyhlídky daleko lepší.

Čísla, která na svých stránkách prezentuje Hays specialist recruitment ukazují, že při uplatnění například ve financích či bankovnictví se může plat po pěti letech dostat až na sto tisíc. „Té statistice bych věřil, kdybych studoval na VŠE, realita je podle mě jinde,“ říká Honza (redakce zná celé jméno), který pracuje jako auditor. Tak nízký průměrný plat mu přijde u absolventů VŠE skoro nereálný. „Lze předpokládat, že nejvytíženější, ale i nejméně úspěšní se do vyplňování dotazníku nebudou pouštět, ale to se týká všech škol bez rozdílu. Respondenty zkrátka nelze přinutit k vyplnění dotazníku,“ říká o studii Petr Voříšek z SVP.

Čísla to potvrzují, jelikož maximální plat po pěti letech přesahuje sto tisíc jen u absolventů Fakulty informatiky a statistiky. Naproti tomu v Pricewaterhouse Coopers, kam často odchází po škole studenti hlavně z Fakulty financí a účetnictví či Fakulty mezinárodních vztahů, inzerují, že minimální plat odborníka v oblasti auditu, finančního či daňového poradenství je sto tisíc korun. S tím se ztotožňují i ostatní z tzv. Velké čtyřky – KMPG, Ernst & Young či Delloite. „Jsme konkurenceschopní,“ tvrdí Marnit Farkas, personální ředitelka z Ernst & Young. „Můžeme říci to samé,“ říká Andreas Höfinghoff z KPMG. „Velkou čtyřku lze brát jako bernou minci, kterou sledují ostatní firmy, jakýsi průměr,“ tvrdí Honza, který v jedné z firem Velké čtyřky působí, ale dodává: „Absolventská místa mohou u různých firem vypadat stejně, ale postup pak může být rozdílný. Za stejnou pozici pak lidé dostávají hodně odlišnou sumu peněz. Je důležité nenaletět.“

Při práci se tedy vyplatí vědět, z jakých čísel vycházet, protože prý existují různé platové praktiky. „O českém trhu práce nejsou dobré informace, jsou asymetrické ve prospěch zaměstnavatele,“ myslí si Honza. Prý když začínal, tak ho nikdy nenapadlo, že by mohl mít tak vysoký plat i přes to, že se o trh práce zajímal.

Petr Voříšek za statistikou SVP stojí. „Tato data jsou považovaná za to nejkvalitnější, co lze v současnosti o absolventech získat.“ A také poukazuje na to, že studie probíhala v roce 2006, takže dnešní čísla budou pravděpodobně již o trochu vyšší.

Mohlo by vás zajímat: