Kavárna Vesmírna

17. 11. 2006 | | Nezařazené

Přiznám se bez mučení. Nejsem moc kavárenský typ. Posezení u piva je mi o něco milejší. Nicméně úplný alkoholik zatím nejsem, takže občas i na to kafe zajdu. Tuhle kavárnu pro mě, rodilého Pražáka, objevila kamarádka Slovenka. Snad mě alespoň trochu omlouvá, že je otevřena teprve od roku 2002. Druhou částí omluvenky by mohl být fakt, že Vesmírnu lze snadno přehlédnout a přeci jen stojí trochu stranou dění.

Ve Smečkách 5, Praha 1
Tel.: 222 212 363
Otevírací doba: po–pá 9–22, so 13–20

Přiznám se bez mučení. Nejsem moc kavárenský typ. Posezení u piva je mi o něco milejší. Nicméně úplný alkoholik zatím nejsem, takže občas i na to kafe zajdu. Tuhle kavárnu pro mě, rodilého Pražáka, objevila kamarádka Slovenka. Snad mě alespoň trochu omlouvá, že je otevřena teprve od roku 2002.

Druhou částí omluvenky by mohl být fakt, že Vesmírnu lze snadno přehlédnout a přeci jen stojí trochu stranou dění. Pokud půjdete z horní části Václaváku ulicí Ve Smečkách, najdete ji po pravé straně až na konci ulice. Velký neonový nápis ovšem nehledejte, spíš se dívejte po správných dveřích.

Vstupní místnost působí vcelku stroze, jakoby sem ani moc nepatřila. Projdete-li však do té další, čeká vás velmi útulné prostředí. A když budete mít hodně velké štěstí, posadíte se pohodlně do pohovky. Ale řekněme, že jste měli kliku a vy si již vybíráte z menu.

Vesmírna nabízí sice skromnější výběr druhů kávy, ale preso ve třech velikostech, klasický turek či ledová káva, nebo dokonce BIO-káva nechybějí. Naopak na kavárnu tu mají velmi slušnou nabídka čajů. Já osobně sem chodím na vynikající mléčné koktejly, kterých tu mají pět druhů – zkuste kterýkoli a neprohloupíte. Ke kladům servisu patří voda automaticky donesená ke kávě – stále ještě výjimečná věc v českých pohostinstvích.

Máte vybráno? Tak si, prosím pěkně, zapamatujte číslo, pod kterým se skrývá vaše volba. Ve Vesmírně obsluhují mentálně postižení – projekt podporuje třeba česká vláda či hlavní město. Tito lidé tak dostávají skvělou šanci zapojit se do aktivního pracovního života. Vaše blábolení o kafi a dortíku by je spíš zmátlo, takže jim to zapamatováním čísla co možná nejvíc usnadněte.

Celou kavárnou prostupuje klid, který je ideální jak pro decentní konverzaci, tak pro případnou četbu nebulvárního denního tisku či výživné studijní literatury. Zejména to druhé se mi zde kupodivu osvědčilo. Takže až budete mít někdy cesty kolem, zaplujte do Vesmírny, dost možná se budete cítit skoro jako na jiné planetě.

Mohlo by vás zajímat: