Kdo byl v Sarajevu, viděl, že migrace není jen negativní věc, zaznělo na konferenci

13. 11. 2015 | | Nezařazené uvodni

Na začátku listopadu 2015 hostil Hudební salonek Ministerstva zahraničních věcí konferenci Rady pro mezinárodní vztahy s názvem Migrace a Balkán. Konference se zúčastnilo kolem sedmdesáti lidí. Mezi nimi nechyběli ani velvyslanci nebo zástupci ambasád, novináři, vysokoškolští učitelé a studenti vysokých škol.

Úvodního slova se chopil Petr Drulák, politický tajemník Ministerstva zahraničních věcí a ředitel kabinetu ministra. Řekl, že pozornost Evropy by se opět měla obracet právě k Balkánu. „Pokud nemáme stabilní sousedy, nikdy nedocílíme stability Evropské unie“, míní Drulák.

Irena Krasnická, zvláštní zmocněnkyně pro migraci Ministerstva zahraničních věcí, připomněla, že bychom se na problém migrace měli dívat také z psychologického hlediska a státům Balkánského poloostrova dát větší prostor se k této situaci vyjádřit. Velký problém vidí v médiích, která šíří paniku a vybírají si záměrně jen některé příběhy lidí. „Zároveň musíme migranty nutit využívat legální cesty a dodržovat předpisy, aby si nemysleli, že v EU nepotřebujeme průkazy totožnosti,“dodala

O emigraci z Kosova do EU pak hovořil Adrian Zeqiri, ředitel ECMI (European Centre for Minority Issue, pozn. red.) Kosovo. Kosovo, ač je uznáno pouze šesti státy světa a mezi nimi i Českou republikou, má zavedená víza a nepodporuje schengenskou otevřenost. V současné době je v EU 6,3 procenta žadatelů o azyl právě z Kosova, protože většina z nich má v EU příbuzné.

Adrian Zequiri a Dražen Huterer

Dalším vystupujícím byl novinář z Bosny a Hercegoviny, Dražen Huterer. Ten mluvil nejen o své osobní zkušenosti, ale také o poměrech v jeho zemi.  Bosna a Hercegovina je podle něj zemí plnou byrokracie a korupce. Existují zde tři prezidenti pro čtyři miliony obyvatel. Této balkánské zemi navíc velmi chybí mladí inteligentní lidé, kteří by mohli něco změnit. Většina z nich totiž zemi v co nejbližší době opouští a jen hrstka zůstává. A právě hlas těchto několika lidí není dostatečně silný na to, aby změnil poměry v zemi.  Zároveň uvedl, že kdo byl v Sarajevu, viděl, že migrace není jen negativní věcí. Právě mísení kultur dalo vzniku tak krásnému městu, jakým je Sarajevo.

moderátor Adam Černý a J.E. Ines Troha Brdar

V poslední části konference dostali prostor také zahraniční velvyslanci v České republice. Konkrétně J.E. Paskal Stojčeski, velvyslanec Makedonské republiky v ČR a J.E. Ines Troha Brdar, velvyslankyně Chorvatské republiky. Ti upozornili, že Německo bude brzy vyčerpané. Pak bude pozdě na to, ptát se co dál, přičemž zavřít hranice rozhodně není řešením.

Na konci konference se všichni shodli na tom, že migrace by neměla být chápána jako hrozba a strašák, nýbrž jako šance a příležitost.

ČTĚTE TAKÉ

S AEGEE-Praha nejen na letní univerzitu

Praha očima cizinců

Kurzy zadarmo nebo konverzace u kafe. I tak se jde učit cizímu jazyku

 

Mohlo by vás zajímat: