Kdo vchází první do dveří?

9. 11. 2006 | | Nezařazené

Přirozené chování se nekryje s pravidly etikety častěji, než by jeden čekal. Pokaždé, když si tenhle rozpor vyzkoušíme na vlastní kůži, jsme poněkud překvapeni a zaskočeni. Již nějakou dobu na pultech leží kniha od Ladislava Špačka, mluvčího exprezidenta Václava Havla.

Ladislav Špaček
Velká kniha etikety
Mladá fronta, Praha 2006

Přirozené chování se nekryje s pravidly etikety častěji, než by jeden čekal. Pokaždé, když si tenhle rozpor vyzkoušíme na vlastní kůži, jsme poněkud překvapeni a zaskočeni. Již nějakou dobu na pultech leží kniha od Ladislava Špačka, mluvčího exprezidenta Václava Havla. A Špaček na sto šedesáti stránkách Velké knihy etikety dokazuje, že má k pravidlům společenského chování skutečně co říci.

Velká kniha etikety vysvětluje na sto šedesáti stránkách jak se neztratit ve společenském životě, jak přežít na různě organizovaných obchodních jednáních či jak si neutrhnout ostudu před dámou. Kniha připomíná, že, aby byl člověk úspěšný, musí naplňovat očekávání druhých o tom, jak se bude v určitých situacích chovat. Zajímavě by mohl vypadat ten, kdo si nedá říct, a při oficiální večeři či rautu sebere na zem spadlý kousek jídla a snaží najít v sále koš, kde by ho mohl vyhodit. I podobné maličkosti mohou rozhodnout o úspěchu obchodního jednání. Na závěr je zmíněna i odlišná mentalita různých národů. Jinak se musí host chovat, je-li ve Španělsku, Thajsku či ve Velké Británii.

Knihu můžete číst jako společenskou detektivku od začátku do konce, nebo se na ní obrátit vždy, když hledáte inspiraci, jak vyváznout z obtížných společenských situací bez ztráty kytičky. Aby bylo tohle „encyklopedické“ využití Velké knihy etikety možné, nevyhnul se autor občasnému opakování některých pravidel. Ovšem ani při běžnému čtení to příliš nevadí. Rejstřík a přehledné členění kapitol vám umožní rychle se zorientovat.Na trhu je spousta dalších titulů, mnohdy specializovanějších. Každý by měl tedy zvážit, zda se spokojí se stručnějším souhrnem, nebo dá přednost publikaci obsáhlejší, která se zabývá dílčím tématem.

Text je proložen mnoha příklady z praxe, z diplomatických jednání, kterých se Špaček účastnil. Václav Havel prý třeba na návštěvě Thajska při pohledu na premiéra plazícího se před svým králem poznamenal, že podobné společenské zvyky by se mohly zavést i u nás. Dlužnou podotknout, že naším premiérem byl tou dobou Václav Klaus.

Mohlo by vás zajímat: