Keď študenti pomáhajú študentom

24. 2. 2005 | | Studentský život

Viete, čo znamená znamená pallomeri? Je to slovo fínskeho pôvodu, ktorým sa pomenuváva miesto plné farebných guličiek pre deti. Nájdete to hlavne v klasických fastfoodoch. To však nie je všetko. Je to taktiež skratka pre Pan-european Association Leading Local Organisations Making Erasmus Richer Inside. Znie to zložito? Možno. Ale predstavuje typický študentský štýl života plný zábavy. Presne taký, akým žijú členovia Erasmus Student Network (ESN).

Viete, čo znamená znamená pallomeri? Je to slovo fínskeho pôvodu, ktorým sa pomenuváva miesto plné farebných guličiek pre deti. Nájdete to hlavne v klasických fastfoodoch. To však nie je všetko. Je to taktiež skratka pre Pan-european Association Leading Local Organisations Making Erasmus Richer Inside. Znie to zložito? Možno. Ale predstavuje typický študentský štýl života plný zábavy. Presne taký, akým žijú členovia Erasmus Student Network (ESN).

Ako sekcia ESN začal Buddy System pôsobiť na našej škole v roku 2002. Jeho prvopočiatky však siahajú viac ako šesť rokov dozadu. Táto myšlienka sa zrodila v hlave študentky VŠE, ktorá strávila semester vo Švédsku a odtiaľ vlastne Buddy System priniesla aj na našu školu. Hlavné motto znie: „Breaking down the barriers – bringing the world together.“ Logom je veselá oranžová lienočka. Cieľom je teda prispievať k novým priateľstvám medzi ľuďmi z rôznych krajín.

Pridať sa môže každý, kto ovláda aspoň trochu cudzie jazyky. Najdôležitejšia je, samozrejme, angličtina, ale nie je podmienkou. Prihlásiť sa dá mailom na buddy@vse.cz, alebo sa stačí zastaviť v kancelárii Buddy Systemu na sb305A. Ak máte záujem získať buddika (zahraničného študenta, ktorému budete pomáhať prežiť v Prahe a na VŠE) v letnom semestri, musíte sa zaregistrovať do databázy. Posledná informačná schôdzka sa koná 9. decembra o 19.45 v aule B. Všetky informácie o Buddy Systeme nájdete na webe buddy.vse.cz, ktorý prešiel v posledných týždňoch zásadnou rekonštrukciou.

ESN založili bývalí študneti programu Erasmus v roku 1990 v Kodani. V súčasnosti má sídlo vo Švajčiarsku. Pôsobí v 25 krajinách po celej Európe. Jedinou mimoeurópskou pobočkou je Maroko. Princíp je založený na zásade „študenti pomáhajú študentom“ so všetkými problémami, ale aj radosťami, s ktorými sa stretnú na svojej novej škole.

Okrem toho, že Buddy System na našej škole pomáha prostredníctvom českých študentov zahraničným, poriada v rámci Contact Clubu mnoho akcií. Medzi najznámejšie patria Nation2Nation party, ktoré sa konajú každý utorok v Exit Clube na Chmelnici. Tieto parties sú spojené s prezentáciou jednotlivých krajín a s ochutnávkou typických jedál a pitia. Taktiež sa organizuje premietanie českých filmov s anglickými titulkami (naposledy Želary, či Jedna ruka netleská). Každý víkend sa konajú výlety po Prahe a celej Českej republike. Účasť nie je obmedzená len pre zahraničných študentov, vítaní sú aj českí záujemci. Viac sa dozviete na už spomenutej stránke buddy.vse.cz, či buddy.vse.cz/forum.

Buddy System má 20 členov. Nie všetci sa špecializujú v rovnakej oblasti. V internom jazyku sa tieto oblasti nazývajú procesy. To znamená, že niekto je zodpovedný za Human Resources, niekto za PR (napríklad nová oranžovo-modrá koncepcia BS), ďalší za Fundraising, samotné párovanie študentov Buddy System, či Contact Club, ktorý pripravuje väčšinu akcií. Vedúci hlavných procesov sa stretávajú raz za tri týždne. Každý semester sa členovia účastnia Buddy Weekendu, kde sa integrujú noví členovia medzi starých. Okrem teambuildingových aktivít sa pripravujú plány na ďalší semester. Poriadajú sa však aj medzinárodné stretnutia (nedávne stretnutie v Drážďanoch s nemeckou a poľskou sekciou z Krakowa), či pravidelný Annual General Meeting, ktorý tohto roku prebehne v Gdansku.

Štruktúra ESN je trochu zložitejšia. Raz za rok je na medzinárodnej úrovni zvolený Board pozostávajúci z piatich ľudí (Prezident, Viceprezident, Network Administrator, Tresurer a Regular Board Member). Na národnej úrovni je to National Board, pričom celú krajinu zastupuje National Representative. Tohto roku je ním prvýkrát člen Buddy Systemu pôsobiaceho na VŠE a nie z ČVUT.

Mohlo by vás zajímat: