Kolečka v lajně jsou in

17. 7. 2006 | | Sport

Inline bruslení zažívá v posledních letech velký rozmach. Celkem kvalitní brusle se dnes dají pořídit za pár korun a svou službu bez problémů udělají. I já jsem tomuto fenoménu před několika lety podlehl a od té doby nedám na inliny dopustit. Těm z vás, kteří právě začínají, by mohl pomoci následující průvodce místy, kam se dá v Praze vyrazit.

Inline bruslení zažívá v posledních letech velký rozmach. Celkem kvalitní brusle se dnes dají pořídit za pár korun a svou službu bez problémů udělají. I já jsem tomuto fenoménu před několika lety podlehl a od té doby nedám na inliny dopustit. Těm z vás, kteří právě začínají, by mohl pomoci následující průvodce místy, kam se dá v Praze vyrazit.

Stromovka

Ve Stromovce u pražského Výstaviště jsem suverénně nejčastěji z prostého důvodu – jako obyvatel Rooseveltky ji mám opravdu blizoučko. Tento anglický park ještě stále nese některé známky povodní z roku 2002. Povrchy zde nejsou nic moc – asfalt není ideální, na kusu hlavního oválu dokonce úplně chybí, a také kořeny snažící se prodrat ven z asfaltu nepřidávají povrchu na kvalitě. Přesto má však Stromovka své kouzlo a o množství inlinistů tu nikdy není nouze. Pokročilejší bruslaři mohou navíc vyrazit na přilehlé komunikace, případně zabrousit přímo do areálu Výstaviště a tím si značně rozšířit trasu. V současné době probíhají asi v polovině Stromovky rekonstrukce chodníků a všichni bruslaři se modlí, aby byl použit nějaký více „inline-friendly“ materiál než kočičí hlavy.

Letná

Nedaleko tramvajové zastávky Sparta se nachází další terén pro bruslaře. Povrchy jsou zde podstatně lepší než ve Stromovce, zvláště nedávno rekonstruovaná hlavní cesta nabízí ideální asfalt. Letenské sady ukrývají poměrně rozsáhlý spletenec chodníků a cestiček, záleží na vašich zkušenostech a odvaze, kolik z nich na bruslích projedete. Rozhodně však nečekejte, že tu budete za hezkého počasí sami, Letná bývá dost přelidněná. Není ale divu, nabízí toho poměrně hodně. Kdo se bruslením unaví, může se posadit na některou lavičku nabízející impozantní výhled na Karlův most, případně se občerstvit v rozsáhlé zahradní restauraci. Ti, kdo si na bruslích rádi trochu zablbnou, ať zabrousí ke Kyvadlu, známému z Ondříčkových Samotářů. Zde se koncentruje omladina na skateboardech a agressive bruslích. Povzbuzeni lehkými drogami se zde pokoušejí a různá artistická čísla. Z vlastní zkušenosti mohu dodat, že i fitness brusle jsou pro mnoho triků použitelné. A když vás bruslení na Letné přestane bavit, můžete vyrazit třeba do Národního technického muzea, které s Letenskými sady přímo sousedí.

Inline

Modřany–Braník

Tuto trasu mám velmi rád. Sice je trošičku z ruky, ale stojí za to. Pokud máte odvahu a tramvaj opustíte již na některé ze zastávek na nábřeží, čeká vás pravděpodobně nejdelší a nejrozmanitější inlinování v Praze. Podél frekventované magistrály dobruslíte až k zastávce Přístaviště. Zde je nutno absolvovat krátký, ale poměrně strmý sjezd dolů k řece, takže začátečníci pozor. Potom můžete různými způsoby pokračovat dál a dál, povede vás třeba vůně modřanské čokoládovny. Povrch je zde rozmanitý, od superkvalitního asfaltu na nové cyklostezce až po rozbitý chodník kolem magistrály. Lidí tu, zvláště o víkendech, bývá také poměrně hodně. Dalším problémem jsou poměrně úzké chodníky. Koho však nebaví jezdit stále dokola krátký okruh, přijde si zde rozhodně na své.

Ladronka

Je pravděpodobně nejvíce profi terén pro inlinisty v Praze. Nachází se nedaleko kolejí na Strahově. Tramvaj je nejlepší opustit na zastávce Vypich. Ladronka je asi jediné místo, které má primárně sloužit bruslařům, nikoli cyklistům či chodcům. Najdete zde poměrně dlouhý ovál s velmi slušným povrchem. To, že tady bruslení myslí hodně lidí opravdu vážně, poznáte snadno. Narazit ve Stromovce či na Letné na sportovce v přiléhavém oblečku je poměrně unikum, na Ladronce však celkem běžná věc. Také průměrné tempo je zde o poznání vyšší. Jezdím relativně rychle, zde se mi však nezřídka stane, že kolem mě prožene někdo třeba dvojnásobnou rychlostí. Pokud chcete při bruslení spíše relaxovat a pokecat s přáteli, doporučuji jiné místo. Je-li však vaším cílem podávat při bruslení ty nejvyšší výkony, na Ladronce se vám bude líbit.

Závěrem bych ještě rád dodal, že není nutno spokojit se pouze s pražskými povrchy. Je totiž smutnou pravdou, že celkově nejsou nic moc. Máte-li proto více času, neváhejte vyrazit někam mimo Prahu. V rámci Česka je asi nejkvalitnější cyklostezka z Nymburka do Poděbrad. A pokud chcete o dovolené sportovat, naložte do auta inliny a vyražte třeba do Podunají, do okolí německých Drážďan či k Bodamskému jezeru.

Mohlo by vás zajímat: