Koleje na Jarově čeká rozsáhlá rekonstrukce, začne už v létě

22. 4. 2020 | a | Zprávy ze školy Jarov III. G, thalerova kolej

Studenty ubytované v areálu kolejí Jarov čekají v blízké době změny ve formě rozsáhlých rekonstrukcí budov jednotlivých kolejí. Ty budou probíhat postupně až do roku 2022. Kolej  Jarov II byla rekonstruována v roce 2015. Podrobnosti o plánu rekonstrukce sdělil iListu ředitel Správy účelových zařízení Vysoké školy ekonomické (SÚZ VŠE) Ota Zima.

Jarovské koleje se v posledních pár letech dočkaly několika menších rekonstrukčních  zásahů. Většinou se však jednalo pouze o rekonstrukci pokojů. Nynější plány však mluví o rozsáhlých stavebních pracích zahrnujících celé koleje. V plánech jsou zahrnuty především opravy koupelen a rozvodů, v menším měřítku dojde i na rekonstrukci ostatních částí buněk, dodání nového nábytku či zateplení.    

Zkvalitnění bydlení se promítne v ceně kolejného 

Kromě lepšího vybavení ale studenti změny pocítí i ve svých peněženkách. Zvýšení kvality ubytování se podle Zimy adekvátně promítne i do zvýšení cen za pokoj. V současnosti je již část buněk na Thalerově koleji zrekonstruovaná a jejich cenu by po dokončení rekonstrukce měly převzít i nyní levnější pokoje.  Nová cena za ubytování v dvoulůžkovém pokoji na buňce pro čtyři osoby bude 154 Kč za noc oproti 113, jak je tomu u starších pokojů teď. „Nová cena bude odpovídat standardu ubytování na ostatních VŠ v Praze v dané kategorii ubytování,” ujišťuje Zima.

Rekonstrukce takového rozsahu s sebou samozřejmě nesou také vysoké náklady. Celkový rozpočet je stanoven na víc než 256 milionů korun, přičemž největší část, vice než 117 milionů, bude tvořit bankovní úvěr. Další zdroje financovaní tvoří dotace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Fond reprodukce investičního majetku SÚZ VŠE a interní půjčka školy. Jako součást celkového externího financování počítá SÚZ také s využitím provozního bankovního kontokorentu. Měl by sloužit na pokrytí výpadku provozního cashflow v době rekonstrukce. 

Největší úpravy čekají Eislerovu a Thalerovu kolej

Největších zásahů se v rámci rekonstrukce dočká Eislerova kolej. Začátek stavebních prací je naplánován na leden 2021, přičemž trvat budou až do června 2022. Rekonstrukce se bude týkat jak její venkovní části, kde je naplánované zateplení budovy a výměna oken, tak vnitřku koleje. Provede se rekonstrukce koupelen a centrální vzduchotechniky, výměna elektrorozvodů, instalace LED světel a zkvalitnění internetového připojení.

Rekonstrukce koupelen a centrální vzduchotechniky se dočká také Thalerova kolej. Kromě koupelen budou zrekonstruovány také pokoje a kuchyňky včetně nábytku. Také zde dojde i na zkvalitnění internetového připojení a výměnu elektrorozvodů. Rekonstrukce proběhne ve dvou fázích, nejprve od letošního července ( změna proti plánu v návaznosti na vzniklou situaci – koronavir) do ledna 2021, následně od září 2021 do ledna 2022. 

Rekonstrukce Palachovy koleje začne již v červnu

Nejmenší zásah čeká Palachovu kolej. Tam začnou stavební práce již v červnu letošního roku rekonstrukcí páteřního rozvodu teplé vody. Následně dojde i na jednotlivé bloky, ve kterých budou stejně jako na předchozích kolejích zrekonstruovaný koupelny a centrální vzduchotechnika, vyměněný elektrorozvody a nainstalována LED světla. Proběhne také zkvalitnění internetového připojení. Bloky A a B bude čekat také výměna nábytku. 

Stavební práce týkající se jednotlivých bloků Palachovy koleje budou probíhat od září do prosince v bloku B a února do května 2021 v bloku C. Následně přijde v období září až prosinec 2021 na radu blok D a zakončí to blok A. Ten bude rekonstruován od ledna do dubna 2022. 

Rekonstrukce bude na všech kolejích probíhat po částech, tudíž nikdy nedojde k úplnému uzavření. Na Thalerově a Eislerově koleji budou stavební práce probíhat vždy v jedné z „věží“, tudíž druhá polovina koleje bude v té době fungovat beze změny.

Mohlo by vás zajímat: