Kolik stály nové karty?

1. 12. 2001 | | Zprávy ze školy

Ve školním rozpočtu na letošní rok je na výměnu identifikačních kart (IK) vyhrazeno 3,085 milionu korun. Ke 30. září se od studentů vybralo 2,265 milionu korun, přičemž do konce roku by tato částka měla podle odborných odhadů vzrůst nejméně na dva a půl milionu.

Ve školním rozpočtu na letošní rok je na výměnu identifikačních kart (IK) vyhrazeno 3,085 milionu korun. Ke 30. září se od studentů vybralo 2,265 milionu korun, přičemž do konce roku by tato částka měla podle odborných odhadů vzrůst nejméně na dva a půl milionu. Náklady na výměnu IK tedy z velké části nesou studenti. „Cena karty v podstatě odpovídá nákladům na její výrobu.“ vysvětluje Jan Havlíček z Výpočetního centra. Dále dodává: „Poslední, co chci neustále poslouchat, je, jak škola finančně odírá své studenty. Již několikrát jsem to slyšel a připadá mi, že částky požadované za karty jsou natolik zanedbatelné, že není nutné o tom dále hovořit.“

Ostatní vysoké školy vydávají IK bezplatně. Ty studentům umožňují přístup k počítačům, do menzy a do knihovny stejně jako na VŠE. Například ČVUT navíc uzavřela dohodu s Dopravním podnikem hl. m. Prahy, že jejich průkaz bude uznáván jako kmenový list síťové jízdenky. Studentům pak stačí jen dokoupit časový kupón, což mohou přímo v areálu školy.

Co na problematiku IK říká legislativa? Podle zákona o vysokých školách je průkaz studenta jedním z dokladů o studiu. Bližší záležitosti už zákon neupravuje. Je tedy zcela v pravomoci školy rozhodnout o vzhledu, možnosti využití a ceně průkazu. VŠE se toho chopila po svém. Pokud chce mít student přístup na počítače a do menzy, musí zaplatit 200 korun. Problém se stravováním lze vyřešit například využíváním menzy v Opletalově ulici. Těžší je to s přístupem do počítačových učeben. Vždyť třeba podmínkou k získání zápočtu z celoškolsky povinného kurzu INF_101 je odevzdání úkolu vypracovaného na počítači. Zákon přitom říká, že „student má právo používat zařízení a informační technologie potřebné pro studium … v souladu s pravidly určenými vysokou školou“. Pravidla stanovila VŠE svým studentům jasně: zaplatit 200 Kč.

Nejsmutnější na VŠE možná budou studenti posledního ročníku. Mnohdy ani nevědí, že to se svojí starou (rozuměj kartou) opravdu do jara nepřežijí. Většinou jim jde hlavně o přístup do studovny kvůli diplomové práci, ale platit dvě stě korun – na jeden semestr – jim přijde opravdu přehnané. Jsou to přeci ekonomové.

Mohlo by vás zajímat: