Komise rozdává ročně desítky grantů

10. 5. 2005 | | Nezařazené

Pokud se ještě letos chystáte studovat v USA a hledáte sponzora pro vaši letenku, máte možnost získat jeden z grantů, které každý rok uděluje Komise J. W. Fulbrighta. Vše, co pro to musíte udělat, je vyplnit do 1. června přihlášku (je dostupná na http://www.fulbright.cz), připojit strukturovaný životopis a několik dalších dokumentů.

Pokud se ještě letos chystáte studovat v USA a hledáte sponzora pro vaši letenku, máte možnost získat jeden z grantů, které každý rok uděluje Komise J. W. Fulbrighta. Vše, co pro to musíte udělat, je vyplnit do 1. června přihlášku (je dostupná na http://www.fulbright.cz), připojit strukturovaný životopis a několik dalších dokumentů.

Pokud budete Fulbrightovou správní radou vybráni, můžete dostat příspěvek na letenku ve výši až dvaceti tisíc korun. „Tento cestovní grant pokrývá pouze náklady na zaplacení letenky. Bývá vyhlašován, stejně jako většina našich grantů, jedenkrát do roka, a není věkově omezen,“ řekla Andrea Semancová, referentka programu Cestovní granty. Zároveň ale dodala, že minimální podmínkou pro podání žádosti je u většiny grantů dokončení bakalářského studia. Nejčastějšími žadateli o Cestovní grant byli v minulých letech posluchači Univerzity Karlovy (UK). „Je to pochopitelné, jejich škola jim sice zaplatí pobyt v USA, letenku si studenti hradí sami. Proto se často obracejí na nás,“ vysvětlila Semancová.

I absolvent oboru Mezinárodní politika a diplomacie z VŠE Ondřej Kruk má s tímto programem zkušenosti. Získal od komise dvanáct tisíc korun na letenku, k tomu mu stačilo napsat motivační dopis a doložit potvrzení o přijetí ke studiu na Bradley University v Illinois.

Komise J. W. Fulbrighta poskytuje ročně třináct druhů stipendií, přičemž mezi nejlákavější patří Fulbrightovo stipendium pro postgraduální studium. Mezi obecné předpoklady patří absolvování VŠ s vynikajícími výsledky, získání alespoň 213 bodů z 550 v jazykovém testu TOEFL a složení zkoušky Graduate Record

Examination, která se sice skládá ze dvou částí, většina programů však vyžaduje složení pouze tzv. General Test.

„O tento grant je čím dál větší zájem. Uzávěrka přihlášek pro studium na příští rok je už 1. září,“ upozornila Semancová. Komise studentům hradí v rámci grantu řadu nákladů: školné na vybrané univerzitě v USA, letenku, zdravotní pojištění, 500 amerických dolarů na knihy a učební pomůcky, ubytování a v neposlední řadě kapesné. „Nedokážu sice odhadnout celkové náklady, ale uvážíme-li, že jen stipendium se pohybuje kolem osmnácti tisíc dolarů, je to hodně velká suma,“ řekla Semancová.

Podle posledních údajů jsou to studenti Právnické fakulty, kteří jsou nejčastějšími žadateli o postgraduální stipendium. „Před dvěma lety jsem se zúčastnil programu Research Student a prováděl jsem výzkum ke své disertační práci, kterou nyní dokončuji. Pobýval jsem deset měsíců v Atlantě,“ říká Jakub Leps, který do USA odjel i se svou manželkou. Jak ale sám připustil, na pobyt v USA si přece jen musel doplatit: „Bez auta se v Atlantě neobejdete a pokud nemáte chuť kupovat si zbrusu nové, musíte počítat s určitými investicemi do oprav starých amerických vraků.“

Vilém Kolín byl dalším stipendistou, který odjel do USA díky programu Fulbright Scholarship for Graduate Studies. Deset měsíců studoval program Master in Global Studies na denverské Graduate School of International Studies, a za oceánem zůstal ještě o půl roku déle. Stejně jako Lepsovi mu Fulbrightova komise zaplatila letenku, roční stipendium patnáct tisíc dolarů, životní náklady a nezbytné pomůcky do školy. S programem Fulbrightových stipendií byli oba nadmíru spokojení, ale podle slov Jakuba Lepse je na místě zvážit, kam do USA chcete vyjet a vyzbrojit se pevnými nervy při vyřizování všech formalit.

V hlavě amerického senátora Williama Fulbrighta se po druhé světové válce zrodila myšlenka založení mezinárodního výměnného programu. Jeho komise umožnila za šedesát let své existence vycestování více než čtvrt milionu lidí ze 140 zemí. U nás funguje Komise J. W. Fulbrighta od roku 1991 na základě mezivládní dohody mezi ČR a Spojenými státy.

Mohlo by vás zajímat: