Komu sluší kariéra?

4. 4. 2008 | | Kariéra, Názory

Je to muž, kdo má větší šanci dosáhnout profesního úspěchu, anebo toho stejně tak může docílit i žena? Jsou nám rozdány nějaké role? Podívejte se, co si myslí naši redaktoři.

Je to muž, kdo má větší šanci dosáhnout profesního úspěchu, anebo toho stejně tak může docílit i žena? Jsou nám rozdány nějaké role? Podívejte se, co si myslí naši redaktoři.

Tereza Čápková:

Když jsem na redakčním srazu přišla s návrhem, abychom u nás zavedli „dvojkomentář“ jednoho tématu, z pohledu ženského a mužského, trochu to mezi přítomným pánským osazenstvem zašumělo a zaslechla jsem něco o nastupujícím feminismu a matriarchátu. Jen pro pořádek, nebudu obhajovat bezdětné ženy a chválit muže na mateřské dovolené (alespoň v tomto sloupku ne). Jen si s kolegou dovolíme napsat náš skromný názor. Nemusíte s námi souhlasit, vlastně byste ani souhlasit neměli. Každý má na věc svůj vlastní názor a my doufáme, že ho máte taky.

V rodné vísce jsem nedávno potkala maminku bývalého spolužáka, jak se to v malých vesnicích často děje. Nemohla jsem se nezeptat, jak se jejímu synáčkovi vede a vzpomínala jsem na něj jako na bezzubého klučinu s velkou aktovkou, který o přestávkách s nekonečnou oblibou tahal holky za vlasy a nadzvedával jim sukýnky. Po sto a jedné pochvale maminka zmínila, že má synáček přítelkyni. Neubránila jsem se otázce, co že to dotyčná slečna dělá. Myslela jsem přitom na všechny činnosti, kromě jedné. „Ona dělá kariéru,“ byla odpověď evidentně pyšné budoucí tchýně. Zůstala jsem stát s polootevřenou pusou a nevěděla jsem, co dodat. Netušila jsem, jestli slečna studuje nebo pracuje nebo obojí. Ale už tak jsem si připadala hloupě, když jsem na ni zírala a nechápala.

A tak mě vlastně napadá, co to ta kariéra je? Jestli kariéra je synonymem práce, zvedám ruku pro to, aby kariéru dělali všichni. Ve slovníku cizích slov jsem našla definice kariéry jako „rychlý postup v zaměstnání; vzestupná úspěšná životní dráha; dosažený úspěch.“

Kariéra sluší těm, kteří se v takové či makové práci našli. Těm, které uspokojuje přicházet do práce jako první a odcházet jako poslední. Těm, kterým nevadí trávit hodiny budováním něčeho, co může skončit stejně tak rychle, jako to začalo. A těm, které to naplňuje. Jestli je tím „budovatelem“ žena nebo muž, já osobně neřeším. Věřím, že oba dva mají právo se rozhodnout o tom, co chtějí se svým životem dělat. A abych byla upřímná, je pro mě přijatelnější myšlenka, že bude v zemi sto kariéristek, které se budou třeba jen snažit najít lék na AIDS, než vidět sto nechtěných dětí, které se narodily jen proto, že žena prostě „má“ mít děti. Nemyslím si, že snaha žen budovat kariéru by se stala něčím masovým. Kolem sebe mám pořád hodně žen, které rodinný život a práce v kanceláři celkem slušně naplňují.

Malinko podezírám pány, že spíš než žena kariéristka jim vadí, když náhodou manželka přinese větší výplatu. Mají možná strach, že zklamali. Nevím, jak vás, ale mě ve škole učili rovnice: Žena = sběračka, Muž = lovec. A pak chápu, že pokud tato rovnost neplatí, je zle. (Zdá se mi to, nebo ona nerovnost vadí jen mužům? Ještě jsem neslyšela stížnosti jako: „Maruško, mě tak štve, že se můj manžel tolik stará o domácnost.“ Naopak výtek o nenavařené večeři je nespočet.) Neodvážím se mluvit za všechny slečny a dámy, tak jdu s vlastní kůži na trh. Nevěřím, že vzdělané a inteligentní ženy dennodenně řeší otázku, jestli jejich partner vydělává víc. Spíš je zajímá, jestli je onen vyvolený umí nastavit rámě, když to potřebují, povzbudit, když jsou na kolenou, a pohladit, když mají chuť být hlazeny.“

Tomáš Nýdrle:

„Pokud někdo z vás očekává, že autor tohoto článku je někdo, kdo pozvedne prapor mužství a učiní prudký výpad vůči druhému pohlaví, krutě vás zklamu. Jednak se rozhodně necítím jako potenciální velitel, za druhé nemám důvod ten výpad činit a do třetice si to nechci moc rozházet na druhé straně pomyslné barikády. Následující řádky jsou mé soukromé zamyšlení na téma ženy, muži a kariéra. Má úvaha pochopitelně nezahrnuje celé téma. Chci pouze poukázat na některé otázky a z trochu neobvyklého úhlu. Je dost možné, že s mým pohledem nebudete souhlasit, proto každému doporučuji, vytvořit si vlastní názor.

Doba, kdy muž pracoval v zaměstnání a žena v domácnosti, je pryč mnoho desítek let. Což je myslím dobře pro ženy i pro muže. Všichni jsme tedy vyrazili budovat „kariéru“. Otázka je, co si máme pod pojmem kariéra představit. Většina z nás si vybaví zaměstnání. Člověk udělá kariéru, když se dostane daleko ve svém oboru. Stane se prostě úspěšný v tom, co dělá. Jenže zakopaný pudl, jádro psa, či jak chcete, je právě v tom, že kariéra nemusí být jen pracovní.
Před časem jsem měl možnost poznat rodinu, která vychovávala dvě vlastní a dvě osvojené děti, na dnešní dobu dost neobvyklý počet. Paní během mateřské dovolené dálkově studovala vysokou školu, takže potenciál k té pracovní kariéře měla značný. Nu a teď to přijde. Postavme si vedle sebe ženu se čtyřmi dětmi, která musí dát mnoho času rodině a ženu, která má dítě jedno nebo také žádné, a tak se dostane v pracovní kariéře dál. Která z nich vybudovala lepší kariéru, která se dostala dál? Odpovědět jasně a bez zaváhání, že druhá žena, je podle mě dost krátkozraké. Nebudu hodnotit, který životní styl je lepší nebo horší. Jde mi jen o to, aby ti kteří se rozhodnou dát svou energii jinam než do zaměstnání, nebyli hodnoceni jako outsideři, kteří to nikam nedotáhli. Tohle samozřejmě platí i pro muže. Chlap, který věnuje rodině více času, než je zvykem, by opět neměl být považován za lenocha, či někoho, kdo nepochopil, o co v té kariéře vlastně jde.

Nyní k tomu, co komu víc sluší. Může žena v práci velet mužům? Na to odpovídám: proč ne, například vedení bývalé šéfredaktorky si nemohu vynachválit. Tenhle druh pánské „hrdosti“ je snad už překonán. Může žena vydělávat víc než muž? V minulosti jsem měl možnost brigádničit na farmě ve Skotsku, kde se platilo dle pracovního výkonu. Tato forma odměňování byla příčinou hádek mnoha párů a některé se pro to i rozešly. Hádky vznikaly na obou stranách…
Kdo má vydělávat a kdo se starat o domácnost? Tady podle mě platí, že je třeba se vyhnout extrému. Chlap, který nechá veškerou tíhu domácnosti na své partnerce, občas poseče trávník a jinak je v práci či fitcentru, je sobec. Na druhou stranu, není v pořádku, když partnerka udělá to samé, a to dnes není rozhodně neobvyklý případ. Celkově jde o to, uvědomit si, že úspěch nerovná se pouze pracovní kariéra, bez ohledu na to, jestli jsem muž nebo žena. Život je zkrátka něco mnohem pestřejšího. Člověk si jen musí z té pestrosti umět vybrat.“

Jaký je váš názor na kariéru muže a ženy? Je v tom nějaký rozdíl?

Mohlo by vás zajímat: