Konference New Media Inspiration: Život před sociálními sítěmi byl „jiný“

1. 3. 2017 | | Studentský život new-media-inspiration-2017-20

Představte si den nebo týden bez chytrého telefonu, tabletu nebo internetového připojení. Pro většinu je strávit den úplně offline nemyslitelné. A právě tématem Život po Facebooku se zabývala šestá konference New Media Inspiration, která se konala v prostorách Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Přednášející své výklady podkládali nejen fakty, ale zamýšleli se také nad tím, jak moc nám sociální sítě vstupují do života, zkreslují realitu a co bychom dnes bez nich vůbec dělali.

Úvodní prezentace se ujal František Koukolík z oddělení patologie a molekulární medicíny, které je součástí pražské Thomayerovy nemocnice. Během čtyřiceti minut účastníky provedl základy propagandy a sdělil, jaké jsou podle něj její hlavní argumenty – lež, „hnusná lež“ a statistika. „Milovaným propagandistickým nástrojem je právě statistika,“ doplnil. Naopak za nejúčinnější obranu proti propagandě Koukolík považuje kritické myšlení.

Po všemi vítané krátké pauze na kávu si slovo převzal Jindřich Šídlo ze Seznamu, který téma konference shrnul do dvou vět. „Jaký byl svět před Facebookem? Úplně jiný,“ odpověděl si. Dále se také zabýval otázkou, jak Facebook ovlivňuje lidi a uvedl také čísla, která dokazují, že sociální sítě zapříčinily pád tištěných médií. „V roce 2008 se v celé České republice prodalo za den okolo jednoho a půl milionu výstisků novin,“ řekl obecenstvu. „Dnes je to jen něco přes sedm set tisíc,“ dodal.

Popularita YouTuberů zavisí na čtyřech faktorech

Na Jindřicha Šídla navázal další matador tištěných médií – Pavel Kasík z vydavatelství MAFRA. Zabýval se otázkou, jak snadno lidé naletí falešným zprávám. Jako příklad uvedl souvislost „fake news“ a amerických prezidentských voleb. Po něm si slovo vzala první dáma, Jana Leitnerová z HateFree, která mluvila o hoaxech, tedy poplašných a podvodných zprávách. „Nechápu lidi, co je tvoří jen pro zábavu,“ vzdychla si, zatímco nad ní se měnily růžové slidy. Publiku zdůraznila, že hoaxy se šíří hlavně sdílením, a je proto důležité si informace vždy ověřovat a ptát se na zdroje.

Ještě před další pauzou před posluchače nastoupil Janek Rubeš ze Stream.cz, který je mezi cizinci populární díky svým videím „Honest guide“. Další blok po pauze zahájil nezávislý konzultant Daniel Dočekal, který přítomné provedl historií sociálních sítí. Věnoval se především těm, které v online světě nezaujaly a zanikly ještě dříve, než si stihly získat přízeň.

Dalším hostem byl Jakub Sedláček, který prezentoval téma své diplomové práce Vzestup YouTube celebrity. Dnešní youtubeři jsou podle něj úspěšní díky čtyřem faktorům – sledující k nim mají skrze jejich videa důvěrný vztah a jsou opravdoví. Řeší podobné problémy jako ti, kdo je sledují, tudíž jsou s nimi spřízněni. A v neposlední řadě dokážou poradit – a followeři si na nich této informační hodnoty váží.

Foto: archiv New Media Inspiration, TUESDAY.cz

Mohlo by vás zajímat: