Konference TPAVF 2022: Studenti VŠE uspěli ve Studentské sekci

13. 6. 2022 | | Studentský život, Zprávy ze školy Konference TPAVF 2022

7. dubna 2002 proběhl již 26. ročník mezinárodní konference Teoretické a praktické aspekty veřejných financí pořádané Katedrou veřejných financí. V rámci konference vyhlásil vědecký výbor soutěžní Studentskou sekci, která byla tento ročník zároveň memoriálem zesnulého Zdeňka Sadovského, dlouholetého člena komise Studentské sekce.

Účastníci si mohli vybrat z témat daňové politiky, veřejných financí nebo veřejné politiky. Zúčastnit se mohli studenti bakalářského i magisterského stupně studia. Možnost měly i skupiny až tří studentů, v takovém případě se však odměna nezvyšovala. Již zmíněná odměna činila deset tisíc korun a byla obdržena jako sponzorský dar od společnosti PwC.

Výběr nejlepších prací měla na starosti komise složená z vysokoškolských učitelů a odborníků z praxe. Tyto práce byly finančně odměněny a následně publikovány ve sborníku ke studentským sekcím Teoretické a praktické aspekty veřejných financí a zveřejněny na internetu.

Dle Katedry veřejných financí byla účast hojná a kvalita příspěvků na vysoké úrovni. Nejlépe ohodnocená práce patřila Karlu Šantorovi z Fakulty financí a účetnictví (FFÚ) a nese název „Dopad pandemie Covidu-19 na daňové subjekty“. Druhým nejlepším příspěvkem se stala práce „Specifický reverse charge a jeho dopad na karuselové podvody“ zpracovaná Terezou Švehlovou rovněž z FFÚ. Třetí místo obsadily Eva Žemžulová a Lucie Svobodová z Univerzity obrany a jejich práce „Dopady přímých zahraničních investic na vývoj makroekonomických ukazatelů České republiky a Slovenské republiky“.

Výherce studentské sekce Karel Šantora se podle svých slov v minulosti účastnil pouze sportovních soutěžích, k účasti v soutěži ho však nakonec přesvědčila paní docentka Artlová a pomocnou rukou mu byla paní docentka Slintáková. Ve své práci se věnoval dopadu covidu-19 na daňové subjekty, kde zjistil, že od března 2020 do srpna 2021 byl celkový fiskální dopad záporný a činil 5 805 781 Kč.  Odhadnutý fiskální dopad však nebyl způsoben pouze vlivem pandemie, respektive vládními opatřeními, ale působily i jiné vlivy. Svou zkušenost se soutěží vnímá jako pozitivní. Co se týká výhry, žádné specifické plány s ní výherce zatím nemá.

Foto: Fakulta financí a účetnictví

Mohlo by vás zajímat: