Krajské volby 2016, mám hlasovat?

6. 10. 2016 | | Názory Akademický senát VŠE

Dne sedmého a osmého října se v České republice uskuteční krajské volby. Hejtmané různých krajů budou obhajovat své stávající mandáty, jiní kandidáti se naopak budou snažit o jejich sesazení. My, jakožto studenti Vysoké školy ekonomické v Praze, bychom měli mít povinnost se této události zúčastnit.

Tento rok se o naše hlasy budou ucházet hejtmané a kandidáti z více jak dvaceti stran. Mezi strany s největším potenciálem, patří hnutí ANO 2011 a Česká strana sociálně demokratická (ČSSD). Následné příčky patří Komunistické straně Čech a Moravy (KSČM), Křesťanské a demokratické unii-Československé straně lidové (KDU-ČSL), TOP O9 a v neposlední řadě Občanské demokratické straně (ODS). Nesmíme však opomenout i krajně pravicové strany, které ve svém programu zmiňují mimo jiné i migrační politiku. Jedná se o Úsvit – Národní koalice, Tomia Okamury či Dělnickou stranu proti imigraci (DSSS).

Kraje jsou základní pilíře

Dobu, kterou momentálně proplouvá Česká republika, bychom mohli nazvat dobou nejistoty. Lidé mají obavy z migrační krize, zdravotnický systém vykazuje značné nedostatky a klima, které sebou nese výkyvy teplot nijak neusnadňuje situaci v Česku, ba naopak. V krajích napříč Českou republikou jsou nevyřešené problémy, které spadají jak do dopravní, ekologické, tak školské sféry. Mladí lidé opouštějí svou domovinu a stěhují se do měst, což sebou nese značné komplikace. Moravskoslezský kraj spolu s Ústeckých patří mezi nejvíce znečištěné v zemi. Olomoucký naopak bojuje s hazardem, kterým je tento kraj posetý. V Jihomoravském kraji napáchaly letošní mrazy obrovskou škodu vinařům a Středočeský kraj zápasí s kamiony.

Pokud si stále kladete otázku mám tam vlastně chodit? a má to vůbec nějakou cenu?, tak byste neměli opomenout, že kraje jsou základní pilíře, na kterých stojí stát, který je svobodný, suverénní a kterého jste součástí. Jsou to vlastně takové dílky skládanky, kdy každá část představuje sílu a potenciál. Bez kompletních dílků se horko těžko skládá celé dílo dohromady. Krajské volby se budou konat sedmého a osmého října a je jen na vás jakého kandidáta pro svůj kraj zvolíte.

ČTĚTE TAKÉ:

Mohlo by vás zajímat: