Kvůli rozhádanému senátu může škola přijít o 140 milionů

11. 10. 2015 | | Zprávy ze školy Penize

Ochromený senát může být pro školu ještě větším problémem, než se zdá. Pokud do konce října neschválí Dlouhodobý záměr na další roky, může mu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy snížit příspěvek na činnost v letech 2016 – 18 až o 140 milionů korun.

Příští rok by tak ve školní pokladně chybělo téměř padesát milionů korun, což je asi 5 procent celkového rozpočtu školy. Podle prorektora pro strategii Jakuba Fischera je tato suma určena především na dlouhodobý rozvoj školy. „Takto vysoká částka by chyběla doslova všude,“ varuje. „Jedná se o například o prostředky na zahraniční mobility učitelů a studentů, poradenské služby pro studenty a služby pro studenty se specifickými potřebami,“ upřesňuje. Podle Fischera by se omezení rozpočtu týkalo také knihovnické a informační služby a školky a dalších zařízení.

Pokud škola neschválí Dlouhodobý záměr do 31. října, poruší tím zákon o vysokých školách. Fischer připomíná, že v případě dlouhodobého „bezvládí“ by mohlo ministerstvo také omezit školní samosprávu. (pozn. red. – podle zákona o vysokých školách jsou samosprávnými orgány školy rektor, akademický senát, disciplinární komise a vědecká rada).

O tom, jestli bude senát kompletní, se rozhodne už během pondělí na zasedání, ze kterého opět přineseme online reportáž. Dlouhodobý záměr bude Akademický senát schvalovat na svém zasedání 26. října, tedy v poslední možný termín. Od příštího týdne má být dokument podle Fischera ke stažení na stránkách školy.

Čtěte také:

Mohlo by vás zajímat: