Letní úspěchy Folklorního souboru Gaudeamus

19. 10. 2006 | | Nezařazené

Už je to tu zase! Gaudeamus se stal laureátem soutěžního Mezinárodního folklorního festivalu Akademická Nitra 2006. Nejvyšší ocenění festivalu získal soubor už podruhé, letos a v roce 1994.

Už je to tu zase! Gaudeamus se stal laureátem soutěžního Mezinárodního folklorního festivalu Akademická Nitra 2006. Nejvyšší ocenění festivalu získal soubor už podruhé, letos a v roce 1994.

Festival proběhl na začátku července ve slovenské Nitře. Zúčastnilo se ho 10 slovenských a 6 zahraničních souborů, včetně Gaudeamu – folklorního souboru Vysoké školy ekonomické v Praze. Konkurence byla tedy veliká. My jsme soutěžili s „Masopustní hrou o svatbě“ v choreografii Martina Packa s hudbou Růženy a Jakuba Sršňových.

Vybrat do soutěže právě tohle číslo je trošku loterie. Na Slovensku totiž většina folklorních souborů zpracovává své podání spíše tradičně, bez větší stylizace. Naopak Masopustní hra o svatbě a vůbec celý náš repertoár z folklorních tradic sice vychází, využívá ale i vysoké míry stylizace. Je to vlastně nový druh uměleckého díla, které je blízké i dnešnímu divákovi.

Vsadit na Masopustní hru o svatbě se však vyplatilo! Sedmičlenná porota u každého souboru hodnotila nejen technickou úroveň tanečníků, muzikantů a zpěváků, ale také choreografii, hudbu, výtvarné zpracování a v neposlední řadě znalost folklorních materiálů, ze kterých čísla vycházela. Gaudeamus vystoupil v závěru prvního soutěžního večera, výsledky jsme se dozvěděli až druhý den, po skončení celé soutěže. Byli jsme samozřejmě napjatí jako struny basy. Závěr poroty nás ale velmi potěšil: vystoupení Gaudeamu splňuje všechna kriteria poroty. Jde o umělecké zpracování folkloru s vysokou profesionální úrovní. Porota vyzdvihla vynikající choreografii, hudbu, kostýmy. Ocenila, že využíváme české taneční motivy a písně, které dále rozvíjíme. Zaujala ji propojenost všech složek souboru a zvláštní obdiv patřil i našim muzikantům, kteří se i při hraní umí pohybovat po jevišti v rámci choreografie, což není vůbec obvyklé u jiných souborů. Nakonec se porota kladně vyjádřila i o vynikající interpretaci a hereckém projevu všech na jevišti.

Domů jsme se vraceli pyšní jako pávi, to ale nebyl konec našeho letního putování po folkorních akcích. Na konci srpna jsme se zúčastnili XVII. Mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích a mezinárodního folklorního festivalu v Německu v historických městech Quedlinburg, Thale, Halberstadt a Wernigerode. Tam ale už nebylo co vyhrávat, byly to festivaly přehlídkové.

Eva Živná
(tanečnice souboru Gaudeamus)

Mohlo by vás zajímat: