Má se student zadlužit při studiu?

22. 8. 2008 | | Názory, Studentský život

Studium je věc veskrze náročná. A to nejenom pro to, kolik toho musí člověk vysedět při učení, ale i finančně. Jak se dívají redaktoři Stud. listu na možnost opatřit si peníze půjčkou v bance?

Studium je věc veskrze náročná. A to nejenom pro to, kolik toho musí člověk vysedět při učení, ale i finančně. Jak se dívají redaktoři Stud. listu na možnost opatřit si peníze půjčkou v bance?

Jan Renč
Nedávno mi volala jedna slečna z Citibank. Znáte to – super trooper úvěrový produkt, až 55 dní nemusíte platit úroky. Tedy pokud si úvěr vezmete v ten správný den v měsíci. Už se vidím, jak stojím patnáctého před krámem, abych si koupil džíny. Bylo na mě poměrně brzy ráno, a tak jsem vnímal poněkud matně. Snažil jsem se ale být zdvořilý. Hlas na druhém konci drátu nevěřil, že tak úžasnou nabídku nechci využít. V paměti mi utkvělo jedno slovo: „zadarmo“.

Nechám stranou fakt, že tato banka by o mě jako o běžného klienta vzhledem ke stavu mého konta ani nezavadila a zmíněná slečna, sedící někde v call centru, v této bance nikdy nebyla. I přesto marketing zafungoval. Slovo „zadarmo“ rotovalo mou myslí, zatímco jsem do prohlížeče vyťukával http://www.citibank.cz.

Našel jsem patřičný produkt. Úrok nikde. Mechanismus výpočtu toho, kolik dnů mám zadarmo, byl tak složitý, že jsem to po chvíli vzdal. A to ani nebyl přestupný rok. S otázkou, co tahle legrace skutečně stojí, jsem po dlouhých minutách našel sazebník. Úroková sazba nepřekvapila. Už jsem se viděl, jak platím vskutku lidových pětadvacet procent.
Otázka zní: Proč to nemít v peněžence, vždyť to ani nemusím použít? Finanční rezerva, jaképak copak?

Podobně je to s kontokorenty, nejrůznějšími studentskými půjčkami a podobně. Pokud si je člověk pořídí, alespoň v mém případě je vždy využije. I malá půjčka přitom může být velký problém – zvlášť tehdy, pokud je spojena s nějakým podobným „bonusem“.
Ještě lepší ale je, že podstatný dluh už za mne stihl vyrobit někdo jiný. A tak se banky nemusí bát, že přišly o klienta – už brzy se jim budou kutálet mé krejcary prostřednictvím úroků ze státních dluhopisů. Tento dluh ale nikdy nesplatím – a přece ho za život zaplatím několikrát.

Jana Orlíková
Otázka peněz je ošemetná a ne každý se rád baví o své životní situaci. Ale co když jednou přijde báječná nabídka, jakoby ušitá na míru přesně pro vás? Ptáte se jaká nabídka? Může se jednat například o záchrannou misi (ať už lidí, zvířat či staveb), jazykový kurz či pracovní nabídku. Sama jsem nikdy nic takového nemusela řešit, ale myslím si, že bych určitě využila možnosti úvěru, abych si splnila svůj dávný sen.

A kde byste na takovou šanci mohli narazit? Na našem trhu se v dnešní době pohybuje spousta agentur, které vám jsou schopny poskytnout práci v zahraničí, ať už budete chtít pracovat jako au-pair, střihač ovcí či jako obsluha v hotelu. Ve většině těchto případů však platí také to, že i vy musíte prokázat jisté znalosti – například to, že alespoň trochu ovládáte cizí řeč nebo že jste způsobilí k výkonu určité práce. Za těchto okolností si myslím, že je vhodné se v případě nedostatku financí zadlužit, neboť vše lehce splatíte penězi vydělanými za hranicemi. Vrátíte se bohatší nejen o finanční obnos, ale také o cenné zkušenosti a i znalost cizího jazyka jistě zaznamená pokroky.

Jednou jsem ve vlaku cestou domů potkala kluka, který v sezóně pracoval na záoceánské lodi, která se plavila po Karibiku. Říkal, že tímto způsobem vlastně poznal celou oblast, naučil se skvěle anglicky, získal zajímavé kontakty a dobře si vydělal. Dalším příkladem může být třeba můj kamarád, který odjel do Řecka předtančovat hotelovým hostům. Oba si museli sami uhradit cestu, doklady, dokumenty a další náležitosti. Vědí však, že se vrátí bohatší (a teď nemluvím jen o penězích). Pokud byste nemohli takovouto cestu financovat z vlastních zdrojů, banky nabízejí studentské úvěry na cokoliv, a to i ve výši půl milionu korun.

Nicméně co když si chcete jen tak vyrazit na okružní cestu světem? Já osobně zastávám názor, že pokud si chcete udělat „pouze“ výlet do dalekých krajin, půjčka není dobrým řešením. V případě, že nemáte žádný příjem, nemůžete ji nikterak uhradit. A začít splácet po skončení školy prakticky z ničeho dost dobře nejde. V žádném případě bych se do takovéhoto riskantního podniku nepouštěla. Kdybych to měla říct velmi stroze, pokud nemám prostředky na velký výlet, raději nikam nepojedu a budu trávit čas tady v republice.

Dálky lákají studenty stejně silně jako lidi v produktivním věku. Odlišný je však pohled na trávení času na dovolené. Zatímco mladí se prohánějí ve vlnách a využívají všelijaké vodní radovánky, jejich rodiče se raději sluní a popíjejí koktejly u baru. Zatímco mladí večer „vymetou“ každý bar a diskotéku, rodiče se způsobně uvelebí v křesílkách a povídají si. Zkrátka každá generace se baví jinak. A záleží jen na vás, jak naložíte se svým časem a úspory. Někomu třeba stojí za to dát všechny peníze, případně si snad půjčit na jednu velkou dovolenou s kamarády u moře, druhý dá zase přednost nízkorozpočtovému trampingu nebo slunění u přehrady v Čechách.

Mohlo by vás zajímat: