Pražský Majáles kromě zábavy i pomáhá

27. 3. 2017 | | Studentský život Krvetvorné buňky

Když se řekne Pražský Majáles, každý si vybaví kapely, sluníčko, pivo, zábavu a souboj vysokých škol při volbě Krále a Královny Majálesu. Stejně to bude vypadat i letos 29. dubna. Ještě ale před zahájením studentských oslav proběhne na VŠE zápis do Českého registru dárců krvetvorných buněk, a to 4. dubna od 9 do 15 hodin v NB 169. Kromě zábavy si tak letos pořadatelé Majálesu vytyčili další cíl – dokázat, že studenti se neumí jen bavit, ale i pomáhat.

S myšlenkou dárcovství na pražských vysokých školách přišel proděkan Fakulty informatiky a statistiky Petr Mazouch. Koordinátorovi studentského programu Majálesu Ondřejovi Bukáčkovi se myšlenka zalíbila a oslovil Institut klienické a experimentální medicíny (IKEM) ohledně spolupráce. „Chtěli jsme využít sílu Majálesu v možnosti oslovit co nejvíce studentů. Navíc jsme rádi, že takto můžeme podpořit dobrou věc,“ doplňuje Bukáček.

Původním záměrem bylo, aby akce trvala celý týden, kdy každý den bude možné darovat krvetvorné buňky na jedné z vysokých škol. Po komunikaci se zástupci pražských vysokých  škol se odběr bude konat pouze na ekonomce. „Zjistili jsme, že jinde už se podobné akce konaly nebo dokonce konají a nebyla by jistota, že se nám podaří sehnat nějaký větší počet dárců,“ vysvětluje důvody zkrácení doby Bukáček. „Proto jsme se rozhodli soustředit se na jedno místo a pokusit se přilákat co největší množství potenciálních dárců.“

Ti, kteří chtějí pomoci, se mohou dostavit 4. dubna od 9 do 15 hodin právě do NB 169, kde bude přítomen tým z IKEMu. Zda je zájemce vhodným dárcem se vyhodnotí až po vyplnění dotazníku a konzultaci se specialistou. Pokud ano, členové týmu mu odeberou vzorek krve k vyhodnocení. Dárce kontaktují jen v případě, že se v registru objeví pacient, kterému by krvetvorné buňky mohly pomoci. Šance výběru je malá, může ale zachránit život.

Účast vidí organizátoři pozitivně. „Doufám, že dorazí alespoň 200 zájemců a to nejen z VŠE,“ říká Bukáček. I když se akce koná v majálesovém měsíci, nebude zařazena do celkového hodnocení o titul Krále Majálesu.

KDO MŮŽE DAROVAT?

Pomoci nemocným může každý – student, vyučující nebo absolvent – mezi 18 a 40 roky, který váží více než 50 kilogramů, je ve výborném zdravotním stavu a bez trvalé medikace či léčby (výjimkou je antikoncepce). Dárce musí být ochoten podstoupit odběry krve a případná další vyšetření a mít veřejné zdravotní pojištění platné v České republice.

JAK SE ODEBÍRAJÍ KRVETVORNÉ BUŇKY?

Existují dva způsoby: odběr kostní dřeně a odběr krvetvorných buněk na separátoru.

Odběr kostní dřeně z pánevních kostí probíhá podobně jako malá operace. Trvá přibližně hodinu a provádí se v celkové narkóze. Dárce v době odběru necítí žádnou bolest. Punkční jehlou se odsaje potřebné množství kostní dřeně (maximálně 1500 ml, podle váhy pacienta a dárce). Příprava a samotný odběr vyžadují celkem tři dny hospitalizace (příjem na oddělení a konzultace s anesteziologem, samotný odběr, propuštění den po odběru).

U druhého způsobu je nutné před odběrem krvetvorných kmenových buněk ze žíly buňky dárce krátkodobě namnožit a vyplavit z kostí do krevního oběhu. Čtyři večery před odběrem proto dostává formou podkožních injekcí stimulační přípravek, jehož účinkem se krvetvorné buňky vyplaví do krevního oběhu. Dárce je napojen na separátor loketními žílami, pouze ve vzácných případech, kdy dárce nemá kvalitní žíly, je použit centrální žilní katétr. Celá procedura trvá přibližně čtyři hodiny. Dárce při odběru leží, může sledovat televizi, spát nebo poslouchat hudbu. Přibližně dvě až tři hodiny po skončení odběru může být dárce bezpečně propuštěn domů.

Více informací: www.darujzivot.cz

Mohlo by vás zajímat: