Makrosloupek

6. 12. 2006 | | Nezařazené

Žhavé novinky z makro-světa: Informace, které žádnému správnému ekonomovi nesmí chybět! A pokud se jím necítíte, tak na to můžete hodit bobek.

Americký ekonom Milton Friedman, který je nositelem Nobelovy ceny, zemřel ve čtvrtek 23. 11. ve věku 94 let.

Česká měna dnes opět dosáhla nového maxima k dolaru. Obchoduje se na úrovni 21,015 Kč/USD. Příčinou je oslabování dolaru vůči euru na světových trzích. Ještě 1. listopadu byl přitom kurz koruny k dolaru 22 Kč.

Celkem 73 poslanců ODS, KDU-ČSL a Strany zelených podalo stížnost k Ústavnímu soudu na některá ustanovení Zákoníku práce. Myslí si, že by paragrafy mohly být v rozporu s Ústavou.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) je přesvědčen, že první etapa důchodové reformy by mohla začít platit už v roce 2008. Plánuje, že parlamentní politické strany by se mohly o změnách dohodnout už v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku.

Nezaměstnanost v říjnu klesla na 7,4 procenta ze zářijových 7,8 procenta. Nezaměstnanost se snížila díky sezónním pracím ve stavebnictví a zemědělství. Číslo už také nezvyšují absolventi, mnozí z nich si po prázdninách našli práci. Jedná se o nejnižší údaj za posledních pět let.

Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil na 1,3 procenta ze 2,7 procent v září. Takto nízká byla inflace naposledy v květnu 2005. Za tento výsledek může především srovnávací základna z loňského roku, kdy se výrazně zvyšovaly ceny plynu pro domácnosti, zatímco letos se snižují.

Poslanecká sněmovna velkou většinou hlasů schválila postupné změny v systému nemocenské. Státní rozpočet tak příští rok ušetří osm miliard. ODS, kterou podpořili lidovci a zelení, se ale nepodařilo prosadit, aby byl nový model nemocenské o rok odložen jako celek. Novelu nyní posoudí Senát, kde má ODS většinu.

Mohlo by vás zajímat: