Makrosloupek

21. 10. 2006 | | Nezařazené

Vládní deficit se v ČR loni propadl na 3,62 % hrubého domácího produktu. Evropská komise udělila ČR pokutu ve výši téměř 150 miliónů korun za to, že překročila kvóty EU na výrobu mléka. Překvapivého zvýšení se dočkaly úrokové sazby. Produktivita práce v České republice roste o 4,6 %, což je mezi zeměmi Evropské unie po pobaltských zemích a Slovensku nejlepší výsledek. Státní rozpočet na rok 2007 schválila na konci září vláda.

Vládní deficit se v ČR loni propadl na 3,62 % hrubého domácího produktu. V roce 2004 byl schodek 2,90 %. Podle maastrichtských kriterií by jeho výše neměla překročit tři procenta HDP, výše kumulovaného dluhu pak 60 % HDP. Výše našeho kumulovaného dluhu loni podle Českého statistického úřadu dosáhla 30,42 %.

Evropská komise udělila ČR pokutu ve výši téměř 150 miliónů korun za to, že překročila kvóty EU na výrobu mléka. Česko loni vyprodukovalo o téměř 17 tisíc tun mléka více, než kvóty povolují.

Překvapivého zvýšení se dočkaly úrokové sazby. Bankovní rada ČNB rozhodla o jejich nárůstu o čtvrt procentního bodu na konci září. Hlavní sazba, od které se odvíjí úročení úvěrů, tak vzrostla na 2,50 %. Analytikové zvýšení sazeb neočekávali, většina z nich se přikláněla k názoru, že ČNB zvýší sazby až v říjnu. ČR však má spolu se Švédskem i přes toto zvýšení nejnižší úrokové sazby v EU.

Produktivita práce v České republice roste o 4,6 %, což je mezi zeměmi Evropské unie po pobaltských zemích a Slovensku nejlepší výsledek. V největších ekonomikách – Německu, Francii či Itálii – se zvyšuje produktivita jen o zhruba procento. Úroveň produktivity práce je v nich ale mnohem vyšší.

Státní rozpočet na rok 2007 schválila na konci září vláda. Schodek by měl činit 91,3 miliardy korun. Návrh zákona o rozpočtu by měla Poslanecká sněmovna začít projednávat do konce října.

Mohlo by vás zajímat: