Manželský duel: Od chmelu k počítačové domácnosti

2. 2. 2005 | | Rozhovory, Zprávy ze školy

Seznámili se na chmelové brigádě. Ona tam byla jako studentka, on dělal dozor. Ještě předtím ji dokonce učil, pamatuje si na to však jen ona. Nedávno oslavili Pavlíčkovi patnácté výročí svatby. Mají čtrnáctiletého kluka a desetiletou holčičku. Syn je jasný počítačový maniak, zatím se to projevuje hlavně hraním her. Ani dceři však nejsou počítače cizí. Už teď je vidět, že se na ně přenesly počítačové geny rodičů. Ti se oba věnují výuce programování v Javě, proto se s nimi potkávají především informatici.

Seznámili se na chmelové brigádě. Ona tam byla jako studentka, on dělal dozor. Ještě předtím ji dokonce učil, pamatuje si na to však jen ona. Nedávno oslavili Pavlíčkovi patnácté výročí svatby.

Mají čtrnáctiletého kluka a desetiletou holčičku. Syn je jasný počítačový maniak, zatím se to projevuje hlavně hraním her. Ani dceři však nejsou počítače cizí. Už teď je vidět, že se na ně přenesly počítačové geny rodičů. Ti se oba věnují výuce programování v Javě, proto se s nimi potkávají především informatici.

Pokud si chcete psát e-maily s panem Pavlíčkem, stačí začít šířit počítačové viry po kolejní síti. Kromě učení totiž působí v Oddělení síťové infrastruktury.

Kdy jste naposledy dostala od manžela kytku? / Kdy jste manželce naposledy koupil kytku?

ONA: No to už je hodně dávno! Určitě jsem od něj dostala kytku k narozeninám, to vím, ale to už je dost dlouho. Možná někdy mezitím taky nějakou, ale nepamatuju se.

ON: Myslím, že to bylo před prázdninami. Potkal jsem květinářství. Nebylo to účelové, jenom momentální nápad.

Kdo je u vás hlava rodiny?

ONA: Máme demokracii.

ON: Co to znamená hlava rodiny? Denní provoz domácnosti má na starosti manželka. Když je něco důležitějšího, tak se o tom radíme. Formálně napsané to určitě nemáme.

Jak jsou u vás rozděleny domácí práce?

ONA: Domácí práce děláme společně, ale není to tak, že bychom měli přiděleno, kdo má co dělat. Když učím do půl osmé, manžel vaří s dětmi večeře. Je pravda, že já jsem většinou delegována na vytírání, luxování a podobné věci. Co se ale týká toho ostatního, jako je nakupování nebo vaření, tak to dělá, kdo má čas, kdo to stihne.

ON: Domácí práce má z části na starosti manželka. Snažím se jí pomáhat s žehlením, věšením prádla, občas vařím.

Jaké je vaše oblíbené jídlo?

ONA: Moje oblíbené jídlo je přírodní řízek s hranolkami a se zeleninovou oblohou.

ON: Nejsem příliš vybíravý. Nemám nic vyloženě oblíbeného. Je to rozmanité.

Jaké má váš partner oblíbené jídlo?

ONA: Řekla bych, že u něj je to téměř jedno. Určitě má rád sladké.

ON: Řekl bych, že taky nemá vyhraněné jídlo. Asi je víc na maso.

Jak dlouho jste na VŠE? Jste spokojeni? Pracujete i někde jinde?

ONA: Musím chvilku počítat. Ve škole učím už devět let, takových šest nebo sedm na pracovní smlouvu. Předtím to bylo externě při mateřské. Jsem tady spokojená, občas se člověk naštve kdekoliv. Od studií pracuji tady, je to moje jediná práce.

ON: Na VŠE pracuji celou dobu. Působím tady od roku 1985, tedy devatenáct let. Jsem spokojený s tím, že mám u práce určitou volnost. Není nic, co by mě nutilo přemýšlet nad tím, abych změnil zaměstnání. Tady na škole jsem, řekněme, na jeden a půl úvazku. Jsem na katedře, kde učím, a na plný úvazek ve výpočetním centru.

Kdy jste poprvé pracoval/a na počítači?

ONA: První počítač? Když by se vzal první počítač, na kterém jsem kdy pracovala, tak ještě na gymplu jsme měli IQ151. První počítač, který jsme měli doma, byla nějaká 386.

ON: Poprvé jsem pracoval na počítači, když mi bylo sedmnáct let. Bylo to na praxi ze střední ekonomické školy.

Kolik máte doma počítačů?

ONA: Máme dva počítače a ještě notebook, ten je ale školní. Není to zas tak, že bychom měli každý svůj, to bychom museli mít ještě jeden pro syna.

ON: Máme dva. Jeden už je postarší, dosluhuje, takže tam jsou jenom některé starší hry. Ten novější je pro práci a bohužel i pro novější hry.

Kolik času trávíte denně před počítačem?

ONA: Průměrně za den takové tři až čtyři hodiny. U mě to není zas tak hrozné.

ON: Pokud se počítá i čas, kdy učím, tak asi tak deset hodin.

Kolik času tráví váš partner denně před počítačem?

ONA: Myslím, že osm až deset hodin to bude. Když občas pobíhá po kolejích, tak u toho počítače nemůže sedět.

ON: Takových pět šest hodin.

Programovali jste někdy něco spolu?

ONA: Vymýšlíme spolu všechny příklady pro výuku. Když někomu něco nejde, tak to spolu konzultujeme. Programování ve dvojici to ale úplně přesně není.

ON: Program ne. Společně děláme přípravu na předměty. Není to přímo programování, je to příprava výuky.

Jaký je váš oblíbený film, kniha, hudba?

ONA: Z hudby mám ráda folk, moje nejoblíbenější skupina je Kamelot. Čtu fantasy. Z filmu mám z poslední doby nejradši Pána Prstenů.

ON: Mám rád filmy od Monty Pythonů. Čtu dost. V poslední době jsem četl, pokud vynecháme odborné knihy, Nádraží Perdido a Jizva od China Mievilla. Z hudby asi country, možná spíš folk.

Čím byste svého partnera nejvíce překvapil/a?

ONA: To bude těžké! Já mám pocit, že téměř ničím.

ON: Tak to mě vůbec nenapadá.

Čím by váš partner nejvíce překvapil vás?

ONA: Nenapadá mě nic, co by mě zas tak strašně překvapilo.

ON: Nevím. Překvapení jsou o tom, abych byl překvapený. A ne o tom, abych si to překvapení naplánoval.

Mohlo by vás zajímat: