Masivní volební kampaň a spory ohledně členství, to byl loňský rok AS VŠE

21. 2. 2016 | | Studentský život, Zprávy ze školy senát

Poslední dva semestry poznamenaly dění na VŠE kauzy kolem Akademického senátu (AS). Volby na  jaře doprovázela rozporuplná volební kampaň. Zvolená desetičlenná skupina představovala studenty s velmi podobnými programy. Následná zasedání se odehrála v duchu obviňování, rezignace a bezvýsledných debat.

 

Zasedání AS na podzim minulého roku se věnovalo především tomu, kdo bude zastupovat Fakultu podnikohospodářskou (FPH). Na základě výsledků jarních voleb to měl být Jiří Trumpeš. Ovšem v době nabytí mandátu nebyl studentem VŠE a tedy ani členem akademické obce, protože ukončil bakalářský program s předstihem.

Na základě právního posudku, který si členové vyžádali, Trumpeš nárok na mandát neměl. S tím souhlasilo i sedmnáct senátorů. Senátor za Národohospodářskou fakultu (NF) Jan Vondráček zmíněná stanoviska napadl ve dvanáctistránkovém dokumentu. Zasedání skončilo bezvýsledně, navíc většina senátorů se během přestávky vytratila. Bez vyjasněného členství a zvoleného předsednictva nemohl senát rozhodovat o provozních věcech školy.

Zpochybnění mandátu senátorky a následná rezignace

O tři týdny později se AS sešel znovu. Toto jednání bylo velmi bouřlivé. Došlo ke zpochybnění mandátu Aleny Čéškové z Fakulty mezinárodních vztahů. Studentský senátor za FPH Ondrčka přišel se seznamem pedagogů vyučujících v letním i zimním semestru, kde senátorka Češková nebyla. Ta nakonec po obvinění ze strany Vondráčka rezignovala. Díky platnosti svého mandátu, který končil až o půlnoci toho dne, však pomohla ke zvolení předsednictva. Předsedou byl zvolen Petr Berka z Fakulty informatiky a statistiky (FIS), místopředsedou z řad vyučujících Petr Marek z Fakulty financí a účetnictví a za studenty Vojtěch Prchal z jindřichohradecké Fakulty managementu.

Na dalším zasedání, které již probíhalo v poklidném duchu došlo ke schválení dlouhodobého záměru školy. Tím byla zachráněna více než stovka milionu korun pro školu.

Došlo i na program koalice

Během posledního zasedání minulého roku se probíralo rozdělení dotací z ministerstva mezi fakulty. Mluvilo se i o stavech fondu. Předsednictví bylo vyjmenováno, Vondráčkovi se však nezdál způsob, jakým byl předseda Berka zvolen.

Pavel Mikan z FPH informoval senát o tom, že řada členů obce diskutuje nad mandátem Vondráčka, který dle nich nesplňuje stejné podmínky, které byly vyčítány Češkové. Ten se ohradil tím, že rezignovat nemusí. Vyjmenoval předměty, které vyučuje a publikační činnost. Poté uvedl, že kdyby Čéšková odpověděla stejně jako on, nezpochybnil by její mandát.

Jednání se tentokrát věnovalo i záležitostem s přímým dopadem na studenty. Ondrčka během své prezentace sdělil, že v rámci volebního program chtějí zavedení počítačů Apple iMac, a to z důvodu ceny a popularity. Dalším bodem byl podchod z Hlavního nádraží. Prorektor Fischer souhlasil s návrhem o získání vyjádření od správního soudu ohledně mandátu Trumpeše. V závěru zasedání byla navržena změna zkratky ISIS.

Zajímá vás, co bude dál? Pokud ano, sledujte již toto pondělí online záznam ze zasedání AS, který vám zprostředkují členové redakce iListu.

ČTĚTE TAKÉ:

Mohlo by vás zajímat: