Mazouchův den plný zázraků

15. 11. 2005 | | Názory

V souvislosti s rektorskými volbami se na VŠE začaly dít věci. Akademický senát zjistil, že skončily mandáty senátorům Miroslavu Ševčíkovi ml. a Richardu Gažovi a volba musela být posunuta. Petr Mazouch naopak svůj mandát neztratil, přestože podobně jako Ševčík ukončil magisterské studium. Ale opravdu jen podobně, protože senátor Mazouch po obhájení diplomky zvládl ještě v ten samý den úspěšně přijímačky, a dokonce i zápis (!) na doktorský stupeň a mandát mu zůstal.

V souvislosti s rektorskými volbami se na VŠE začaly dít věci. Akademický senát zjistil, že skončily mandáty senátorům Miroslavu Ševčíkovi ml. a Richardu Gažovi a volba musela být posunuta. Petr Mazouch naopak svůj mandát neztratil, přestože podobně jako Ševčík ukončil magisterské studium. Ale opravdu jen podobně, protože senátor Mazouch po obhájení diplomky zvládl ještě v ten samý den úspěšně přijímačky, a dokonce i zápis (!) na doktorský stupeň a mandát mu zůstal. Přijde vám to také jako den z jiné planety?

Nechme prozatím stranou právní otázku, tedy zda mandát zanikl, či nikoliv. O tom mohou hovořit (a koneckonců hovoří) mnohem kompetentnější osoby. Ať už je totiž pravda na jedné, či na druhé straně, spekulacím se nevyhneme. Třeba, že měl Mazouch vše domluvené tak, aby to klaplo v jeden den. Kdo mu umožnil, aby to tak bezvadně zvládl? Nebo je opravdu je náhoda tento průběh událostí z 20. září? V půl osmé obhajoba diplomová práce, o hodinu později zkouška na doktorské studium, ve dvě odpoledne již zápis. Já osobně bych na to, že obhajoba diplomky nebude trvat déle jak hodinu, nespoléhal. Někoho bych se zeptal, popřípadě se s někým domluvil, nebo se raději pokusil o jiný termín. Není dále zvláštní, že byly přijímací zkoušky na doktoranda opraveny ještě ten den? Ano, třeba když mě přijali na bakaláře, bylo to snad dokonce ještě téhož dne. Ale myslím, že na tohle bývají nasazeny veškeré možné lidské kapacity. Pravdou ovšem je, že na doktoranda se asi také nehlásí stovky studentů. Co samotný „rychlozápis“? Na VŠE věc rozhodně alespoň neobvyklá, ale zcela jistě ne automatická – ano, studentům by to mnohé ulehčilo, a tak nezbývá než doufat, že takovéto „studentsky přátelské“ opatření bude v budoucnu platit pro všechny.

Nepochybuji o tom, že se moje argumenty dají vyvrátit velice snadno. Jenže, co se na to podívat z druhé strany? Petr Mazouch tvrdí, že z jeho strany to „účelové jednání nebylo“. Pokud mu ale bylo jedno, zda vše zvládne v jeden den, měl přijmout výzvu k odstoupení a svůj mandát se pokusit obhájit v doplňovacích volbách. Což neučinil a zpochybňuje tím důvěryhodnost volby hlavy školy. Otazník se navíc vznáší i nad platností jeho obhajoby diplomové práce. Senátor Mazouch ji obhajoval podle harmonogramu letního semestru mimo zkouškové období Fakulty informatiky a statistiky. Zdá se, že i z toho je venku: harmonogram zimního semestru 2005/2006, který toto „podzimní zkouškové“ pravidelně kopíruje, letos praví „termín určí děkan“. I tak si ale Mazouch svým dnem plným zázraků pohrává s pověstí školy, své fakulty ale i se svou vlastní.

Mohlo by vás zajímat: