Menza bude dražší

23. 5. 2005 | | Nezařazené

Menza od října zdraží až o desetikorunu. Důvodem je reforma financování kolejí. Zatímco dříve škola dostávala od státu jednotnou dotaci na ubytování a stravování, nyní prostředky na bydlení dostanou přímo studenti. Škola proto nebude moci přesměrovat více peněz na menzu, která na rozdíl od kolejí není výdělečná.

Menza od října zdraží až o desetikorunu. Důvodem je reforma financování kolejí.

Zatímco dříve škola dostávala od státu jednotnou dotaci na ubytování a stravování, nyní prostředky na bydlení dostanou přímo studenti. Škola proto nebude moci přesměrovat více peněz na menzu, která na rozdíl od kolejí není výdělečná.

„Od října budeme moci posílit dotace na stravování pouze o vlastní zdroje školy,“ říká kvestor VŠE Jiří Kříž. „Cena za jedno jídlo se tak zvýší z dnešních 25 na přibližně 34 korun,“ uvádí kvestor.

„O chystaných změnách jsme slyšeli, vedení školy nám ale oficiálně zatím nic nesdělilo,“ říká Vladimír Hanus, vedoucí Eurestu na VŠE. „Samozřejmě se obáváme, že zdražení způsobí odliv strávníků,“ dodává Hanus.

Studenti budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. „Návrh, aby studenti dostávali dotaci i na stravování, na Radě vysokých škol při projednávání reformy padl, ale zatím z toho nic nebylo,“ říká Richard Gažo, předseda kolejní komise akademického senátu VŠE.

Dotace, kterou škola dostává na jedno jídlo, loni činila 19 korun. Letos se objem přidělených prostředků nezměnil, ale protože vzrostl počet odebraných jídel, průměrná dotace se snížila na 18 korun. Po reformě zůstane stejná.

VŠE není jedinou školou, kde stravování podraží. „Nemáme zatím kalkulace, ale zdražíme řádově o koruny,“ uvádí Jan Šebek ze Správy účelových zařízení ČVUT. Techniky nyní oběd stojí v průměru necelých 30 korun.

Mohlo by vás zajímat: