Milí čtenáři, zkuste něco nového a pojďte psát pro iList

18. 8. 2017 | | Názory Autor: Karolina Cermanová

poznáte tak ekonomku z jiné strany, zjistíte, jak zevnitř fungují menzy či koleje, a většinu věcí budete vědět dřív než vaši spolužáci. Neuděláte tím radost jen nám, protože schopných a aktivních redaktorů není nikdy dost, ale i sobě.

Také přestanete řešit na Facebooku otázky typu „Co mám dělat, když získám 182 kreditů místo 180?“, „Jak si můžu přerušit studium?“ nebo „Proč zrušili tu vedlejšku, po které jsem ještě před půl rokem pokukoval?“ Buď budete znát důvod ze zákulisí, případně tomu budete na rozdíl od ostatních rozumět a nebo budete vědět, koho se nejrychleji zeptat. Naučíte se komunikovat, klást otázky, hledat informace, pracovat se zdroji, třídit je a skládat vedle sebe. Banální, ale velmi užitečná dovednost.

Budou vám krást články…

Kromě toho se už nikdy ve svém vysokoškolském životě nebudete nudit. V iListu vás čeká během celého semestru chaos, dril, ponocování, uzávěrky a hledání sto padesáti výmluv, proč byste se teď na to měli zrovna vy vykašlat.

Výsledkem bude, že dáte s ostatními nadšenci dohromady časopis, který se pak ve svém volnu budete snažit prodat. Začnete psát na internet a pak se budete vztekat, že vám některé celostátní portály vykrádají články, aniž by se vás obtěžovaly citovat.

Budete mazat desítky spamů, protože nejsme charita pro pejsky, recenzent knih o vaření ani e-shop se zlevněnými parfémy. Budete se cítit důležitě, když zjistíte, kdo všechno vaše texty čte a že je i lidé z vedení školy berou vážně. A kdykoliv vám někdo řekne, že se mu to, co jste napsali, hodilo (nebo alespoň líbilo), budete mít ohromnou radost.

… a pustíte se do všeho, co vás bude bavit

Každý měsíc se vám povede něco nového, poprvé to bude třeba jen cestopis nebo malá zábavná recenze, potom rozhovor s miss, fotbalistou, mladým podnikatelem, nebo s kýmkoliv, s kým si můžete u kafe v Deštníku tykat.

Pak se rozhodnete třeba i pro něco většího. Přijít na kloub problému, který vaše spolužáky zajímá. Třeba zjistit, proč některé obory ve škole zanikají. Nebo si můžete zajít za vyučujícím, který vám už dlouho přijde kontroverzní, a zeptat se ho na vše, co jste chtěli vědět. Záleží jen na tom, co vás baví.

A nebo na tom, co chcete – třeba jen ze zvědavosti – zkusit. Některé věci si totiž nikde jinde neosaháte, ani když se necháte na full-time zaměstnat v seriózních médiích (což je v posledních úsporných letech docela umění). V iListu není problém vyzkoušet jeden měsíc sportovní zprávu, další měsíc jít na rozhovor s bývalým prezidentem, s rektorkou, s frontmanem Chinaski, fotografkou Saudkovou a pak se oklikou vrátit třeba k Paroubkovi. Vedle toho můžete tvořit ekonomické analýzy, psát reportáže – například z chodbovice, Hokejové bitvy nebo z hádky mezi vyučujícími na zasedání Akademického senátu.

Kariérní plus

iList vám pomůže vyčlenit se. A možná získat práci, nejen v žurnalistice. To, co se u nás naučíte, se vám stejně dobře může hodit pro práci v marketingu, na VŠE nebo třeba neziskovkách. Z vlastní zkušenosti (zaměstnanost absolventů je mé oblíbené téma) mohu říct, že zvláště velké firmy z finančního, poradenského či „FMCG“ odvětví milují činnost ve studentských organizacích – i když se samotnou prací příliš nesouvisejí.

A personalisté opravdu rozlišují mezi tím, zda jste si vydělávali nebo dělali i něco nad rámec, z jiného důvodu než pro peníze. V době, kdy se práce při škole, znalost jazyků a alespoň kratší studium v zahraničí začíná na ekonomických oborech stávat standardem, se není čemu divit.

Ale to opravdu není nejdůležitější…

Kvůli dvěma řádkům v životopise navíc to ale samozřejmě neděláme – pořád by se dalo najít pár jednodušších činností, při kterých se člověk víc vyspí.

Kromě přátelské zkušenosti s novinařinou po vás něco zůstane. Něco hmatatelného, k čemu se budou moct čtenáři vracet i po letech. Dobrý
pocit, že jste byli užiteční, že jste vysvětlili věci, kterým druzí rozumí méně… že jste problém třeba nevyřešili, ale možná jste aspoň některé lidi „donutili“ vysvětlovat a jako jediní jste dokázali vedle sebe dát více odlišných pohledů na věc.

A v neposlední řadě získáte kamarády, kteří studují různé obory a fakulty, pocházejí z celé republiky a každý z nich je originál. Mohla bych tomu věnovat samostatný článek. V iListu vznikají přátelství i lásky na celý život. Lidé spolu bydlí, chodí za kulturou, jezdí spolu po Evropě, přespávají v redakci. A zůstávají i dlouho po odchodu z Listu a ekonomky.

Což stojí za to – i kdyby při pracovním pohovoru časopis náhodou nikoho nezajímal.

Chcete si vyzkoušet radosti i útrapy novinářů ve studentském časopise? Zjistit, že napsat článek je něco jiného než tvořit slohovku či seminárku? Chcete to být právě vy, kdo bude hledat odpovědi na otázky, které zajímají vaše spolužáky, a jednou za semestr shánět chatu, kam byste mohli jet s ostatními sbírat nápady? Napište nám na redakce@ilist­.cz. Můžete se k nám přijít podívat bezplatně a nezávazně.

Foto: Karolina Cermanová

Mohlo by vás zajímat: