Money and chill: 10 filmů o penězích

3. 12. 2020 | | Studentský život Televize seriál film

Máte dlouhou chvíli a nechcete jen tak nazdařbůh prokrastinovat? Zkuste si pustit některý z filmů o penězích, které jsme pro vás v redakci vybrali. Naučíte se něco nového a zároveň si odpočinete. Některé filmy jsou sice klasiky, které jste již možná viděli, ale i přesto vám mohou přinést nové poznatky, neboť se na ně budete dívat zase z trochu jiného úhlu pohledu.

Vlk z Wall Street

Tento film s Leonardem DiCapriem v hlavní roli zná určitě každý. Vypráví o akciovém obchodníkovi, který vydělává obrovské částky prodejem holých nesmyslů pomocí svých skvělých prodejních schopností. Film je inspirován skutečnou postavou Jordanem Belfortem, který si za své podvody nakonec odseděl několik let ve vězení.

Riziko

Film z roku 2000 pojednává o neúspěšném vysokoškolském studentovi, který opustí univerzitu a snaží se najít slušnou práci. Podaří se vám díky němu nahlédnout pod pokličku burzovního byznysu i prodeje akcií v makléřských firmách.

Štěstí na dosah

Hlavní hrdina Christopher Gardner je ve velmi nepříjemné finanční situaci, ale přesto se snaží být milujícím a starostlivým otcem svého syna. Film je založen na skutečné události a ukazuje nám, že každý může dosáhnout finanční svobody, byť cesta je někdy náročná a komplikovaná.

Finanční krize

Oscarový dokument přibližuje finanční krizi v roce 2008. Ta připravila miliony lidí o jejich úspory, práci i bydlení a při své ceně přes 20 bilionů amerických dolarů téměř vyústila v globální finanční kolaps. Prostřednictvím vyčerpávajícího vyšetřování a rozsáhlých rozhovorů s klíčovými finančními hráči, politiky, novináři či akademiky hledá stopy vzestupu loupeživého průmyslu a odhaluje zhoubné vztahy, které korumpovaly politiky, zákonodárce i
akademiky.

Konkurenti

Tento snímek vás zanese do světa realitních makléřů. Čtyři realitní makléři pracují v podmínkách „prodejte za každou cenu, nebo ztratíte práci.“ Bez skrupulí ukazuje, kam až jsou lidé ochotni zajít při vydělávání peněz.

Makléř

Pokud rádi hrajete a riskujete, tak se vám tento film rozhodně bude líbit. Je natočen podle autobiografické knihy Podvodník, která je sepsána na základě skutečného příběhu burzovního makléře Nicka Leesona. Nick je ambiciózní finanční génius, který vám ukáže, jak dokážou risk a odvážné burzovní operace položit na lopatky i jednu z nejstarších bank světa.

Zakladatel

Na motivy skutečného příběhu vznikl v roce 2016 film Zakladatel, který vypráví o začátcích řetězce McDonald’s. Ukazuje nejen, jak vypadalo stravování v 50. letech, ale i jak Ray Kroc převzal a proměnil inovativní restauraci bratrů McDonaldových v miliardový globální business. Tento americký podnikatel se zasloužil o velký rozmach ve fast-food stravování.

Wall Street

Jedná se o legendární film z roku 1987 a o jeden z nejinspirativnějších finančních filmů. Sleduje příběh mladého burzovního obchodníka, kterému se až moc zalíbí vliv a nezřízený styl života, který práce na nejslavnější burze světa přináší. Režisér Oliver Stone v něm zobrazil situaci na Wall Street v 80. letech, kde vládne chamtivost tamních makléřů.

Sázka na nejistotu

Americké komediální drama z roku 2015 vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Oni byli totiž jediní, kteří si dokázali spočítat, že ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili proto na jednu kartu a i když to byla sázka na nejistotu, velice se jim vyplatila, když v letech 2007 a 2008 přišla finanční krize a několik milionů Američanů ztratilo střechu nad hlavou i svoji práci. Film je inspirován knihou The Big Short: Inside the Doomsday Machine od Michaela Lewise a je oceněný soškou Oscar.

Foto: Pixabay

Mohlo by vás zajímat: