Možná přijde i ježíšek

20. 12. 2004 | | Studentský život

Nemám ráda úvahy ohledně Vánoc. Je to poněkud ožehavé téma, především protože je každý vnímá jinak. Někteří z nás Vánoce pro jistotu nevnímají vůbec – to když v prosinci stojíte na zastávce, v jedné ruce třímáte skripta, zatímco tu druhou se snažíte rozmrazit v kapse. Na poslední chvíli dočítáte povinnou kapitolu před testem, do obličeje vám fouká ledový severák a vy se divíte, proč sněží už takhle koncem léta.

Nemám ráda úvahy ohledně Vánoc. Je to poněkud ožehavé téma, především protože je každý vnímá jinak. Někteří z nás Vánoce pro jistotu nevnímají vůbec – to když v prosinci stojíte na zastávce, v jedné ruce třímáte skripta, zatímco tu druhou se snažíte rozmrazit v kapse. Na poslední chvíli dočítáte povinnou kapitolu před testem, do obličeje vám fouká ledový severák a vy se divíte, proč sněží už takhle koncem léta. Vaším záchytným bodem se tak stává fakt, že musíte absolvovat několik veledůležitých zápočtovek a připravit se na lednovou bakalářku. Když se pak podíváte do kalendáře a matně si vzpomenete, že v prosinci se nejspíš slaví nějaký svátek, polije vás studený pot.

Ostatní se Vánoce vnímat alespoň snaží. A nebo jsou k tomu donuceni. Nezáleží na tom, kolik jich už máte za sebou, pokaždé je to stejné: plán zní Začnu s přípravami na svátky klidu a míru s předstihem, výsledkem je Týden na nákup dárků musí bohatě stačit. Na poslední chvíli vbíháte do drogerie nebo do knihkupectví a po prvním návalu zděšení, že je vše naprosto nepoužitelné, berete první obstojnou věc. Nekompromisně si prorážíte cestu k pokladně davem lidí a když čekáte ve frontě, rozzuřeně si čtete poutače, které visí všude kam se podíváte: Nečekejte na poslední chvíli! Zbývá jen sedm dní do Vánoc! Vzpomenete si na vánoční stromečky, které zdobily výlohy už koncem září a zblblí nákupní horečkou si jasně dokážete představit, že prvního ledna budou obří nákupní centra opět volat Nakupujte s předstihem, už zbývá jen 341 dní do Vánoc! Když pak na Štědrý den balíte zase a znovu kosmetickou sadu nebo detektivku, snažíte se před sebou samými uhájit jejich smysluplnost a slibujete si, že příští rok si na tom dáte určitě záležet.

Poznali jste se? Pak buďte rádi – zřejmě jste stále ještě více či méně úspěšnými studenty a máte někoho, pro něhož se vyplatí celý tenhle kolotoč absolvovat. A já vám k tomu můžu akorát tak popřát trochu toho klidu a pevné nervy.

Mohlo by vás zajímat: