Musia študenti trikrát k doktorovi?

30. 12. 2004 | | Nezařazené

Preventívne prehliadky u doktora už roky patria k povinnostiam študenta. Ten by sa ich mal zúčastniť trikrát za štúdium a to počas 1., 5., a 9. semestra. A je len na študentovi, či navštívi niektorú zo školských praktických lekárok, alebo tieto prehliadky absolvuje u lekára, u ktorého je zaregistrovaný. Záznam o prehliadke doktor zaznačí na 70. stranu indexu.

Povinnosťou každého študenta je absolvovať trikrát za štúdium preventívnu prehliadku u sebou zvoleného doktora. V opačnom prípade však trest zo strany školy nehrozí.

Preventívne prehliadky u doktora už roky patria k povinnostiam študenta. Ten by sa ich mal zúčastniť trikrát za štúdium a to počas 1., 5., a 9. semestra. A je len na študentovi, či navštívi niektorú zo školských praktických lekárok, alebo tieto prehliadky absolvuje u lekára, u ktorého je zaregistrovaný. Záznam o prehliadke doktor zaznačí na 70. stranu indexu.

Pred rokmi vydalo ministerstvo zdravotníctva vyhlášky, podľa ktorých boli tieto prehliadky povinné. Čo sa týkalo zahraničných študentov, hrozilo dokonca ich odoslanie späť domov, ak do konca prvých dvoch semestrov túto prehliadku nebudú mať v indexe zaznačenú.

Systém na našej škole sa však zmenil a preventívne prehliadky sa stali skôr individuálnou záležitosťou každého študenta. Kontroly naďalej prevádzajú študijné referentky jednotlivých fakúlt. Malo by to byť vždy pri nástupe do 2., 6. a 10. semestra. No podľa informácií od samotných referentiek už žiadne postihy v prípade ich neabsolvovania nehrozia.

V súčasnosti k návšteve lekára vyzýva len informačný obežník prorektora pre študijnú a pedagogickú činnosť na nástenkách a webovských stránkách fakúlt „Zmyslom mojej výzvy je ochrana Vášho zdravia a snaha zabrániť šíreniu nebezpečných ochorení, ktoré sa s rastúcou migráciou v našej krajine a bohužiaľ na našej škole objavili“, vysvetľuje v obežníku význam prehliadok bývalý prorektor prof. Petr Musílek.

Školské praktické lekárky:

  • MUDr. Růžena Jíchová, koleje Jarov
  • MUDr. Anna Lopatová, Spálená 12
  • MUDr. Věra Pihrtová, koleje JM

Mohlo by vás zajímat: