Na první krav maze jsem málem ztratil vědomí

9. 6. 2018 | | Sport, Studentský život Milan Tréning Krav Maga

Umíte se ubránit fyzickému útoku jen s pomocí toho, co máte po ruce? Víte, co dělat, když vás napadne muž o hlavu vyšší než vy? A co když vytáhne nůž nebo vás začne škrtit? Pro získání odpovědí na všechny otázky jsem absolvoval lekci bojové krav magy.

Tento systém sebeobrany nemá žádná pravidla kromě jednoho: ubránit se, a to za jakýchkoliv okolností s použitím všech dostupných prostředků. Chtěl jsem to zkusit. Chvíli jsem chodil na tréninky aikido nebo kung-fu, kde jsem zkoušel různé kreace – spíše umělecké, než bojové. Když jsem však přišel na první hodinu bojového umění krav magy, měl jsem úplně jiný pocit.

Ihned po krátkém představení nás instruktor Michal rozdělil do dvojic. Hodinu začal jednoduchým pokynem: „Nafackujte si!“ Pár jsem jich schytal, ale více pohlavků jsem uštedřil protivníkovi já. Později jsme nafasovali odrážeče a vypolstrované příruční štíty, na kterých jsme se učili techniky úderů pěstí, dlaní, loktů a kopy. Když jsem kopal do odrážeče, všiml si Michal mé nesprávné techniky a začal mi radit. „Když kopeš, nehejbeš jen nohou. Musíš hýbat i pánví,“ objasnil mi.

Dále jsme trénovali obranu proti škrcení, takzvané kravatě. Lektor nám nejdříve názorně předvedl, jak efektivně škrtit. Stál jsem mu modelem. Můžu vám říci, že v momentě, kdy sevřel stisk, začal jsem mít mžitky před očima. Kdyby během dvou sekund sevření neuvolnil, dozajista bych ztratil vědomí.

Boj i útěk je možný

Pak přišla řada na nás – měli jsme se škrtit ve dvojicích. Obrana proti kravatě spočívá v tom, že když vás sevře soupeř kolem krku, máte co nejvíce stáhnout krk k ramenům (takzvaná želvička), oběma rukama nahmátnout zápěstí útočníka a prudce trhnout. V tu chvíli mu povolí stisk ruky, vy se můžete nadechnout, nabrat sílu a udeřit protivníka do citlivých partií. Ideální je kop do holeně, loket do břicha či do brady nebo kop do varlat. A pak utečete.

V tu chvíli jsem si uvědomil, že krav maga je snad jediný typ sebeobrany, který v praxi nacvičuje útěk z boje. Má to ale smysl. „Neučíme jen boj, ale i to, jak rozpoznat nebezpečnou situaci a jak se jí vyhnout. Naučíme vás vyjednávat, ale i zlikvidovat skupinu delikventů,” vysvětlil smysl krav magy vyučující Michal. „Kromě toho taky zjistíš, co dělat po útoku, kam utéct, kde se schovat, jak komunikovat s policií nebo jak poskytnout první pomoc, a to i sobě,“ dodal. Podle lektora se můžete naučit jakýkoli chvat, ale jakmile vás napadnou, budete muset reagovat ihned. Pokud nebudete mít chvaty či údery pevně zafixované, zvládnete je vlivem stresu jen z deseti procent.

Soustředit se musíte pořád

Z toho důvodu jsme na tréninku navozovali také stresové situace. Například jsme minutu mlátili vší silou do odrážeče. Ihned potom nás Michal vyzval, ať zavřeme oči. O pár vteřin později do nás partner z dvojice prudce strčil a zařval na nás. Jen co jsme oči opět otevřeli, lehce nás přetáhl přes obličej odražečem a zakřičel, ať sázíme údery další minutu. Pokud jsme kvůli únavě přestali, dostali jsme další lehké rány odražečem. To nás vybudilo k většímu výkonu. Situace vygradovala zhasnutím světla.

V krav maze je důležitá absolutní pozornost. Nestačí se soustředit na protivníka, ale ještě musíte zapojit periferní vidění a neustále se ohlížet okolo. Na tréninku se to cvičí třeba tím, že se fackujete se spoluhráčem a třetí kolega na vás občas hází ze strany míč, který se snažíte chytit.

Můj kamarád, který se mnou byl na hodině, na tomto bojovém sportu oceňuje nejvíc možnost se pořádně odreagovat, dát si do těla a přitom se něco smysluplného naučit. „Velká část našeho tréninku také klade důraz na rychlé rozhodování za podmínek zvýšeného stresu. A tuto dovednost lze pak snadno přenést i do ostatních oblastí života, ať už je to řešení autonehody na dálnici nebo obchodování na burze,“ vyjmenoval výhody krav magy Michal.

Foto: Filip Kubus

Mohlo by vás zajímat: