Na VŠE kradou studenti, externisté, ale i zaměstnanci

27. 2. 2007 | | Zprávy ze školy

Do uzávěrky březnového Studentského listu byla nejčerstvější krádeží na škole odcizená cestovní taška. Na začátku února nahlásila studentka krádež cestovní tašky s věcmi v hodnotě devíti tisíc korun. Během pár minut, kdy si vyřizovala potvrzení o studiu a cestovní tašku si nechala přede dveřmi kanceláře, přišla nejen o peněženku a doklady. Takových případů řeší Referát útvaru obrany a ochrany (RÚOO) na VŠE čím dál více.

Do uzávěrky březnového Studentského listu byla nejčerstvější krádeží na škole odcizená cestovní taška. Na začátku února nahlásila studentka krádež cestovní tašky s věcmi v hodnotě devíti tisíc korun. Během pár minut, kdy si vyřizovala potvrzení o studiu a cestovní tašku si nechala přede dveřmi kanceláře, přišla nejen o peněženku a doklady. Takových případů řeší Referát útvaru obrany a ochrany (RÚOO) na VŠE čím dál více. „Smutné je jen to, že kdyby si studenti na své věci dávali pozor, osmdesát procent krádeží by se nemuselo stát,“ říká Ing. Ivan Veselý z RÚOO.

O tom, že akademické půdě se nevyhýbají zloději svědčí statistika, která za poslední tři roky nelichotivě stoupá. V roce 2004 bylo zadrženo kvůli podezření z krádeže celkem 20 osob, z nich čtyři studenti VŠE. O dva roky později bylo zadrženo dvacet jedna lidí, z toho jedenáct studentů VŠE, kteří se ke krádeži přiznali. Průměrně si zloději jednou krádeží přijdou na sedm set až čtyři tisíce korun. Výjimkou bohužel nejsou ani krádeže notebooků za desítky tisíc korun, MP3 přehrávačů, USB a flash disků, jejichž hodnota se pohybuje kolem pěti tisíc korun a výše. Peněženky s doklady, platební karty, mobilní telefony a kabelky není ani třeba zmiňovat.

Krok č. 1 – všechno se musí nahlásit

Kde by se měly krádeže nahlásit možná vrtá hlavou i vám. Podle Veselého je odpověď jednoznačná: „U nás.“ RÚOO je zřejmě nejmenším útvarem na škole, jeho pracovníci se vejdou do jedné kanceláře. Referát sídlí ve čtvrtém patře Staré budovy (SB), kousek od výtahu. „Největší chybou je jednoznačně skutečnost, že studenti z neznámého důvodu přijdou ohlásit krádež pozdě, třeba týden poté,“ stěžuje si Veselý a upozorňuje, že tímto rapidně klesá šance pachatele vypátrat. „Nabádáme studenty, aby u nás zcizení věcí nahlásili hned, když to zjistí. I pokud mají pochybnosti, a nejsou si jisti, že jim věc někdo ukradl, měli by přijít a sepsat u nás protokol.“ Rozhodně by to nebylo poprvé, kdy by nahlásil někdo krádeže věcí, které se posléze našly v „zapomenutých“ kapsách od bund či kalhot. Do protokolu se připíše, že byla věc nalezena, ale pokud o ztracené věci Veselý a jeho kolegové neví, těžko ji najdou. Referátu se ale nemusí hlásit jen ztracené věci, ale i podezřelé osoby, které se čím dál častěji na škole pohybují a obhlížejí terén. „Je to pochopitelné, škola je veřejně přístupná. Navíc láká případné zloděje svou polohou v centru města, stupněm anonymity a množstvím vstupních dveří,“ dodává vrchní inspektor Kratina. Referát útvaru obrany a ochrany úzce spolupracuje i s Výpočetním centrem a Policií ČR. Té jsou předávány nejen případy, kdy se osoby ke krádeži přiznaly. Policie dotyčné znovu vyslechne, o trestu či pokutě však rozhodne Městský úřad. Svou úlohu při rozhodování o potrestání hraje hned několik hledisek. „Hodnota zcizené věci (je-li nad pět tisíc korun, jedná se o trestný čin), kriminální hledisko, tedy jestli se dotyčný něčeho podobného v minulosti už dopustil, a zda při krádeži došlo i k jinému trestnému činu,“ vyjmenovává Kratina. I ten nabádá studenty, aby jej kontaktovali v případě, že jim je cokoli zcizeno.

Některé výmluvy jsou originální

Jakmile je RÚOO nahlášena krádež, začíná technické šetření. Jeho výsledkem je pozvání někdy až několika osob k objasnění dané situace Veselému. „Při rozhovoru s těmi lidmi se někteří z nich přiznají, že věc zcizili, ale mnohdy si vyslechneme i pěkné báchorky, až neuvěřitelné příběhy. Třeba o tom, že peněženku chtěl zrovna dneska původnímu majiteli vrátit, že majiteli volali, ale on telefon nezvedal. Jindy jsou pracovníci svědci hereckých výkonů a hysterických záchvatů. Nejednou se stalo, že studentům byl ukraden flash disk s kompletní bakalářskou prací anebo s osobními údaji, což je ještě citlivější než ukradený batoh. Vrchní inspektor upozorňuje na případy, kdy okradeným studentům bylo slíbeno, že jim budou za finanční odměnu zcizené věci vráceny. Podmínkou často bylo dostavit se na předem určené místo. Tato metoda ale může sloužit jako vylákání lidí z domu, v případě, že jim byly ukradeny i klíče od bytu. O následném vykradení bytu není nutné hovořit.

Nekradou jen studenti a „externisté“

„Situace, kdy na škole kradli zaměstnanci je výjimečná, ale ne nemožná,“ uvádí inspektor Kratina a pokračuje: „Pamatuji si na jeden případ, jehož výsledkem bylo ukončení pracovního poměru s daným zaměstnancem.“ Dnešním trendem jsou bohužel krádeže mezi studenty navzájem. Ale tím, že je škola poměrně dobře přístupná, kradou i lidé, kteří si nejdříve přijdou školu prohlédnout, zjistit, jak věci fungují a pak se vracejí na lov. Veselý zmiňoval případ asi třicetileté ženy, která pravidelně do školy docházela na hodiny tělocviku, s některými děvčaty se znala a díky svému mladistvému vzhledu působila opravdu jako studentka. Během hodin kradla svým kolegyním ze skříněk peněženky a šperky. Pachatelé nemusí nutně pocházet z řad studentů. Jde o mladé lidi, kteří snadnou splynou s davem a nebudí pozornost. \“Je v zájmu studentů, upozornit na podezřelé osoby, které se nenápadně pohybují v prostorách školy,\“ dodává Veselý. Ojedinělé nejsou ani případy krádeží pod vlivem drog nebo jiných omamných látek. Výstrahou pro všechny studenty by měl být fakt, že krádež na školní půdě může znamenat i vyloučení z VŠE.


Jak postupovat, když vás okradou:
Nahlásit Referátu útvaru obrany a ochrany ztracené věci
Zablokovat platební karty
V případě zcizení klíčů zavolat domů a ujistit se, že bude někdo v bytě
Nahlásit na příslušném úřadě odcizení dokladů

Na koho se obrátit při krádeži:
Referát útvaru obrany a ochrany – 4. patro SB, Ing. Ivan Veselý
Vrchní inspektor Kratina – Policie ČR, Lipanská 16, tel. 974 853 691

Kam nalezené věci vrátit?
Doklady, klíče, peněženky, atd. – ostraha v přízemí SB, Referát útvaru obrany a ochrany – 4. patro SB
Oblečení – šatnářky v NB, popř. uklízečky
USB, flash disky, identifikační karty – Výpočetní centrum

Mohlo by vás zajímat: