Na VŠE sa založil debatný klub

23. 5. 2007 | | Studentský život

V priestoroch zasadačky novej budovy sa 3.4.2007 konala ukážková debata v predvedení debatných majstrov z klubu Karlovej univerzity. Touto udalosťou bol oficiálne založený debatný klub VŠE.

V priestoroch zasadačky novej budovy sa 3.4.2007 konala ukážková debata v predvedení debatných majstrov z klubu Karlovej univerzity. Touto udalosťou bol oficiálne založený debatný klub VŠE.

Utorok podvečer sa na druhom poschodí v zasadacej miestnosti zišli záujemcovia o prvú ukážkovú debatu, ktorú usporiadal zakladajúci debatný klub (DK) našej školy. Na úvod všetkým zúčastneným rozdali informačný materiál, kde sa mohli dočítať, podľa akých pravidiel taká debata vlastne prebieha. Za dlhým stolom uprostred miestnosti sa postupne pousádzali aktéri debatného večera. Honza Walter, jeden zo zakladateľov debatného klubu VŠE, na začiatok povedal pár slov k programu a predstavil hostí z debatného klubu Karlovej univerzity. Medzi ôsmimi debatérmi boli i dvaja študenti VŠE, a dvom zúčastneným sa podarilo vyhrať súťaž AMCSR (akademické majstrovstvá českej a slovenskej republiky). Richard Gracla, jeden z hosťujúcich debatérov, ktorý debatovanie dokonca učí v Londýne, potom v rýchlosti oboznámil s jeho pravidlami, nalíčil priebeh debaty, a poradie, v akom dva týmy budú vystupovať.

Potom už začal hlavný program večera, debata na tému Vstup Turecka do EÚ. Striedavo vystúpili štyria debatéri za tím vlády a štyria za opozíciu a prednášali svoje argumenty za a proti. Tým vlády sa snažil presvedčiť, že vstup Turecka by bol prínosom i pre Úniu, i pre spoločenstvo, zástupcovia opozície sa pokúšali ich argumenty vyvrátiť a poukázať na negatívne dopady možného skorého pripojenia krajiny do EÚ. Debatu presvedčivým vystúpením zakončil posledný člen týmu opozície.

Porotca potreboval čas na premyslenie verdiktu, a tak nadišiel čas na dotazy divákov. S veľkým ohlasom sa stretla otázka jednej študentky mierená na tým vlády, keď sa spýtala, aké to je obhajovať názor, s ktorým vlastne nesúhlasia. Na tom sa zasmiali i samotní debatéri. I to je súčasť debatného umenia. Pozbierať čo najviac faktov, na ktorých by mohli postaviť reč i v prípade, že oni samy zastávajú názor opačný. Debatéra to donúti získať si toho o problematike čo najviac.

Zástupca debatérov potom vyzval publikum, aby nezávisle od svojho názoru dali hlas tomu, koho argumenty sa im zdali presvedčivejšie a lepšie podané. U divákov vyhral tým opozície.

Medzičasom dospel k rozhodnutiu i porotca Honza Walter. Zhodnotil celú debatu a za víťazov takisto pasoval opozičný tím, ktorého vystupovanie a argumentovanie predčilo tým vlády. Po pár organizačných informáciách potom vyhlásil, že debatný klub VŠE je daným večerom oficiálne založený a všetci si môžu premyslieť, či by mali záujem stať sa jeho súčasťou.

Bol to vydarený večer, ktorý i úplne neznalým poskytol dobrý obraz toho, ako taká debata vlastne prebieha. Jeho oficiálnejšia časť dospela do svojho záveru, no záujemcovia o jeho voľnejšie pokračovanie sa mohli s debatérmi presunúť do neďalekej hospody a debatovať vážne či nevážne a všetkom možnom.

Pár slov o debatnom klube VŠE

Hlavným aktérom jeho založenia bol Honza Walter, ktorý s tým nápadom prišiel. „Zúčastňujem sa v Anglicku medzinárodných modelov OSN a videl som svoje nedostatky v umení debatovať a reagovať, tak som sa chcel pridať do debatného klubu na VŠE, a keď som zistil, že žiaden nie je, rozhodol som sa ho založiť.“ Spoluzakladateľmi sa stali Michal Haltufa a Ondrej Pernici. „Začal som tiež dochádzať na stretnutia DK Karlovej univerzity, kde zbieram cenné skúsenosti,“ dodáva Honza.

Ako sa novovzniknutému klubu bude dariť, ukáže čas. Významným krokom ale je, že na našej škole konečne debatný klub vznikol. Jeho internetové stránky sú http://debata.nazory.cz, a záujemcovia sa môžu hlásiť na mail dk.vse@seznam.cz.

Mohlo by vás zajímat: