Nadšenci do grafiky bojovali o Winstony

2. 7. 2008 | | Rozhovory, Studentský život

Koncem června proběhl na VŠE festival Winston Econ Art. Martin Lisý se v něm popral o to, aby získal nějakého Winstona. S Martinem jsem si povídali o festivalu, filmech a o Grafické a multimediální laboratoři (GML).

Koncem června proběhl na VŠE festival Winston Econ Art. Martin Lisý se v něm popral o to, aby získal nějakého Winstona. S Martinem jsem si povídali o festivalu, filmech a o Grafické a multimediální laboratoři (GML).

GML organizovala nedávno proběhlý festival studentské kreativity Winston Econ Art. Můžeš tento festival blíže popsat?
Festival Winston Econ Art sestával s prací vytvořených ve výše zmíněných předmětech. V předmětu Počítačová grafika dostávají studenti během semestru za úkol např. navržení podnikové identity, reklamního plakátu nebo výroční zprávy. Kreativní studenti jsou schopni vytvořit takovéto dokumenty na profesionální úrovni. V předmětu vizuální komunikace většinou studenti nejsou při tvorbě svých filmů omezeni žádným striktním zadáním a mají tak možnost realizovat svoje nejbláznivější nápady.

Tento ročník Winston Econ Artu byl vůbec první ve Vaší historii. Kolik jich ještě bude a  kdy plánujete další?
Doufáme, že se z festivalu stane tradice a ročníků proběhne na VŠE co nejvíce. Další ročník se předběžně plánuje na příští jaro.

Byli jste spokojeni s úrovní uměleckých děl přihlášených do soutěže?
V souhrnu jsme spokojeni byli, našli se sice kategorie, ve kterých úroveň trochu pokulhávala, ale ve většině kategorií jsme byli spíše mile překvapeni úrovní některých děl.

Kolik lidí vlastně soutěžilo?
Za soutěžní díla byly považovány všechny práce odevzdané v uvedených předmětech za poslední dva semestry. V souhrnu se tak účastnily stovky studentů. Do příštího roku máme v plánu otevřít Winstona pro všechny studenty VŠE, takže svojí fotografii, grafiku nebo i krátký film bude moci do soutěže přihlásit jakýkoliv student VŠE.

Jak byl spokojený s festivalem Váš velký guru a člen GML doc. Stanislav Horný?
Cituji jeho zhodnocení: „Od doby, kdy jsem na závěr pionýrských táborů ROH před rokem 89 organizoval pro děti něco podobného, to byla nejlepší akce, jakou jsem kdy zažil.“

Ty sám stojíš dokonce za jedním snímkem. Jak jsi nakonec obstál v tak nabité konkurenci?
Soutěžili jsme jako „Tvůrčí skupina Navostro“ v kategorii hraný film se snímkem Šťastný Jim a skončili jsme na druhém místě. Winstona jsme si potom odnesli za nejlepšího herce a za nejlepší režii.

Je možno ještě někde vidět nominovaná a vítězná díla?
V současné době je možno vidět všechny nominované filmy na stream.cz. Do vyhledávání stačí napsat „Winston“. Grafiku a fotky bude možno v budoucnu shlédnout na našem webu gml.vse.cz.

Jaké povinnosti vyplývají z tvého členství v GML?
V GML zastávám funkci jednoho z pomocných pedagogických pracovníků. Mojí hlavní povinností je výpomoc s výukou kurzu Vizuální komunikace. S dalšími členy GML se potom podílíme i na projektech, které nejsou součástí tohoto kurzu.

Můžeš popsat, co dalšího ještě lidé dělají v GML?
GML provádí 2 druhy činností. Jednak se zabývá podporou výukových kurzů zaměřených na práci s multimédii. A dále zajišťuje grafické práce pro potřeby VŠE. Znamená to, že kromě pomocných pedagogických pracovníků tu jsou ještě pomocní grafici, kteří pomáhají školní grafičce Kristýně Horné se zakázkami pro různé školní útvary.

Kolik hodin trávíš prací v GML a zvládáš při tom ještě plnit své školní povinnosti?
Práce v GML je časově poměrně náročná, průměrně tam trávím tak 10 hod týdně. Plnění školních povinností jsem tenhle semestr trochu zanedbával, ale nemyslím si, že by to bylo díky práci v GML.

Jaké předměty GML podporuje?
Z předmětů realizovaných VŠE se jedná o předměty Vizuální komunikace, Počítačová grafika. Z předmětů realizovaných VOŠIS se jedná o předměty Vizuální komunikace, Počítačová grafika a digitální fotografie. Z předmětů realizovaných Univerzitou třetího věku se jedná o předměty Digitální fotografování pro začátečníky, Digitální fotografování pro pokročilejší a Počítačová grafika.
V předmětu Vizuální komunikace studenti natáčejí během semestru film a pracovníci GML vedou odborný dohled nad jednotlivými týmy. Dále poskytnou studentům přednášku o základech filmové tvorby, naučí je ovládat techniku potřebnou pro sběr dat, naučí je ovládat střihový program Adobe Premiere nebo Edius a program pro DVD authoring Adobe Encore.
V předmětu počítačová grafika si mohou studenti v rámci povinné praxe v laboratoři vyzkoušet např. práci s různými grafickými programy a tabletem.
Bohužel pokud není předmět v plánu vašeho studijního oboru, je šance na jeho zapsání relativné malá

Mohlo by vás zajímat: