Nahlašovateli bomb hrozí v případě dopadení až pět let za mřížemi

12. 6. 2018 | | Zprávy ze školy 2018-04-04-09-14-30

Evakuace budov a kampusů Vysoké školy ekonomické (VŠE) na Žižkově a Jižním Městě se za letošní akademický rok opakovala hned dvakrát. A to kvůli e-mailům, ve kterých odesílatel vyhrožoval nástražným systémem. Studentům a učitelům tak vždy rozhodil celý univerzitní den. Těm například nikdo neproplatí jízdné do Prahy. Náhrady za ušlý zisk se nedočkají ani stravovací podniky v areálu školy.

Pro Policii ČR se jedná o akci, která se z hlediska organizace sil a prostředků řadí mezi ty náročnější. Celý zásah a nasazení policistů řídí Integrované operační středisko ve spolupráci s velitelem akce. „Autor podobných anonymních oznámení by si však měl uvědomit, že svým nezodpovědným chováním může ohrozit jiného člověka například i na životě. Policisté totiž mohou v dané chvíli chybět někde jinde, kde jsou opravdu zapotřebí,“ komentuje situaci Andrea Zoulová z pražské policie.

Z hlediska trestní odpovědnosti se takový anonym dopouští přečinu šíření poplašné zprávy dle § 357 Trestního zákona. V případě odhalení mu hrozí až dva roky vězení, pokud se jednání rozhodne opakovat, za mřížemi může strávit i pět let. V tomto ohledu není výjimkou, že soud v konkrétním případě odsouzenému nařídí uhradit také způsobenou škodu (například ušlá mzdu či zisk) a vynaložené náklady složek Integrovaného záchranného systému, což v konečném souhrnu může být i částka ve výši několika desítek tisíc korun.

Dvacet tisíc e-mailů nelze poslat naráz

Menzy v areálech Žižkov a Jižní Město mají v současné době vyčíslenou škodu v surovinách na částku 44 771 korun. Pojištění, které mají, se na uvedenou záležitost nevztahuje. „Většina potravin byla zlikvidována do kontejnerů na biologický odpad,“ konstatuje za AV Gastro David Vokřál.

Také většině studenů se opakovaná evakuace nelíbila. „Učila jsem se pět dní v kuse na důležitou zkoušku, čekala jsem na ústní a náhradní termín mi nabídli až za dva týdny,“ komentuje událost studentka z druhé fakulty. Několik dalších posluchačů si díky nedostatečným a často protichůdným informacím udělali zbytečnou cestu do Prahy. „Učitel nám napsal, že se nic neděje a že se zkouška posouvá na pátou, a tak jsem jel,“ říká se student páté fakulty, kterému jízdné v hodnotě pět set korun nikdo nevrátí.

Studenti se shodují, že by rádi o podobných událostech dostávali hromadný oficiální e-mail od školy. Zasílání hromadných zpráv ale podle vedoucího Výpočetní centra není úplně snadné. „Jedná se o přibližně dvacet tisíc zpráv, jejichž současné odeslání přesahuje možnosti hardwarových prostředků, a pokud by nemělo dojít k zahlcení systému bylo by nutné vkládat prodlevu natolik dlouhou, že by byl popřen smysl takové informace,“ vysvětluje Nenadál. Jinak řečeno, poslední adresáti by e-mail obdrželi až po několika hodinách. Výpočetní centrum připravuje řešení v Office365, které vyžaduje úpravu prostředí. Rozesílání hromadných zpráv by tak mělo být vyřešeno do začátku prázdnin.

Foto: archiv iListu

Mohlo by vás zajímat: