Náklady a zisk v soutěži o nejúspěšnějšího autodopravce

11. 7. 2008 | | Sport

Tak tohle stojí v podtitulu „Kamionem po Evropě“ – hry, která je tak trochu legendární. V obchodech byste ji totiž hledali marně. Ale po zadání do vyhledávače vám vyjede tucet odkazů a některé obsahují i oskenovanou hru.

Tak tohle stojí v podtitulu „Kamionem po Evropě“ – hry, která je tak trochu legendární. V obchodech byste ji totiž hledali marně. Ale po zadání do vyhledávače vám vyjede tucet odkazů a některé obsahují i oskenovanou hru.

Hned ten první link zobrazuje krabici od hry, notně ošoupanou. Jednoduše proto, že Kamionem po Evropě je přes svou relativní velikost vhodná na cesty a hraní téměř kdekoli. Přesněji řečeno sama vás donutí, abyste ji tahali, kde se dá. Třeba na Silvestra přes celou republiku.

Ale oč ve hře vlastně jde. Je to jednoduché jak facka. Jezděte (házejte kostkou) se svým kamionem (figurkou ve tvaru náklaďáku) po střední Evropě (plánu měst spojených sítí dle vkusu autorů), nakládejte a vykládejte (malé černé kvádříky symbolizující náklad) a inkasujte odměnu (zde tzv. HP, neboli hrací peníze). Cíl hry snad musí být již každému průměrně inteligentnímu ekonomovi jasný: vydělat co nejvíce ‚škváry‘.

A teď trochu podrobněji. Hra je určena pro maximálně šest lidí, lze ji hrát i ve dvou, což je však o poznání menší sranda. A když vás je horda deseti, není problém vytvořit dvojice a spolupracovat v týmu, o to víc zábavy se dá užít – alespoň moje zkušenost to tak říká. Každý hráč na začátku dostane přiděleno (vylosováno) několik zakázek, které musí splnit – v jednom městě naložit, v jiném vyložit. Každá z nich je různě oceněna – peněžně i množstevně. Zakázky se pohybují mezi 1500 a 5000 HP, 2 – 6 výše uvedenými ‚náklady‘. To by ale hra byla dost krátká. Na hrací plán se tak vyloží dalších pár zakázek, které je možné dražit a které se pak průběžně doplňují, tak jak je hráči odebírají. Na popis dražby zde není prostor, doufám, že si to každý trochu dovede představit. Nicméně připomínám, že pokud si vhodně nastavíte její pravidla, je při tom asi největší sranda při hře – vyjma závěrečného počítání mamonu a opojení z vítězství. Třeba tak, že děláte, že máte o něco zájem, jen abyste soupeři trochu nadsadili cenu. Mně osobně dost baví i samotné plánování trasy.

‚Náhoda hraje‘, a to je trochu slabina každé takové hry, zde to však naopak přibližuje realitě. Nemyslím ani tak házení kostkou (i když by se to dalo vzít jako, zda se řidič za volantem fláká, nebo zase jede jako šílenec, což těžko ovlivníte), ale zejména to, že plán obsahuje políčka, na kterých táhnete kartu náhody. Může se vám totiž stát, že vám zloděj ukradne kompletně celý naložený náklad. Jak prozaické a realistické! Štěstěna se ale také může přiklonit ve váš prospěch a přihrát vám výhodnou zakázku, rovnou peníze. Nebo třeba házíte ještě jednou, popřípadě ‚jen‘ škodíte soupeřům.

Zkrátka Kamionem po Evropě je hra, která nepostrádá švih, dramatičnost a napětí. Do posledního hodu kostkou není nic jistého a to je kouzlo, které málokterá hra může nabídnout. Tak pěknou zábavu, mladí logistici!

Mohlo by vás zajímat: