Ne každého baví prohrabávání inzerátů

28. 1. 2009 | | Kariéra, Názory

Stále více lidí hledá práci na internetu. Nejvýznamnějšími pracovními portály (PP) vlastní společnost LMC. Existují ale i další možnosti, jak sehnat práci.

Stále více lidí hledá práci na internetu. Nejvýznamnějšími pracovními portály (PP) vlastní společnost LMC. Existují ale i další možnosti, jak sehnat práci.

Pokud se rozhodnete hledat práci, měli byste mít jasno, kolik chcete získat (peněz, zkušeností) a kolik chcete obětovat (volného času). Pokud je tento problém vyřešen, můžete se vrhnout na PP. Jestli jste více konzervativní a zároveň méně nároční uživatelé internetu, jistě vás zaujme prace.cz. Jedná s o největší pracovní portál v ČR. Denně jej navštěvují lidé z nejrůznějších oborů a kvalifikací. Z tohoto pohledu se však jeví pro studenta VŠ lepší jobs.cz, který se specializuje na střední a vyšší kvalifikaci. Nabízí dokonce stránku přímo pro absolventy – absolvent.jobs.cz.

Pracovní portály myslí i na lidi ve spěchu či na ty, kteří nemají chuť probírat se staršími inzeráty. Na adrese hotjobs.cz se zobrazují nejžhavější nabídky vložené na jobs.cz za poslední tři dny.

Před vlastním vyhledáváním konkrétní nabídky mějte po ruce hotový životopis (CV) na co nejlepší úrovni. Vytvořit ideální CV vám pomůžou oba portály. Pak zbývá jen poslat svoje CV na ty správné adresy. Po kontaktování cílových nabídek je dobré mít v nich přehled a být k zastižení.

Možnosti vyhledávání
Vyhledávání vhodné pracovní pozice probíhá různými způsoby. Běžně se uvádí čtyři možnosti. První způsob vyhledává inzerát podle kriterií stanovených portály (oboru, lokality a druhu pracovního poměru). Druhou možnost představuje přímo návštěva stránek konkrétní společnosti. Firmy většinou zveřejňují na svém webu aktuální nabídku pracovních pozic. V tomto případě se hodí, když víte, co a kde hledat. Pokud potřebujete trochu inspirace, odkazy na přední společnosti uvádí i pracovní portály.

Třetí cesta vede přes agenta. Jeho služby můžete využít zdarma. Agent prohledává nabídky za vás podle vámi stanovených kritérií a posílá je na uvedený email. Čtvrtá možnost vyžaduje, abyste do databáze vložili svůj životopis, což se v mnoha případech jeví jako nejpohodlnější. Váš životopis si pak prohlížejí zaměstnavatelé a vy jen čekáte, až vás sami kontaktují. Ne všichni zaměstnavatelé však tuto databázi zkoumají. Proto pokud chcete být napřed a mít větší šanci na úspěch, vyplatí se vyzkoušet alespoň dvě z výše uvedených možností. Konkurence v životopisech je totiž velká a neustále roste. LMC uvádí, že denně přibývá pět set až tisíc nových.

Poradí a pomůžou
Oba portály nabízí poradnu a ankety. Poradny se specializují na to, jak napsat správné CV, úspěšně absolvovat pohovor, jak dobře zapůsobit v práci nebo například jak budovat vlastní image. Na portálu jobs.cz vám navíc pomůžou s průvodním dopisem. Portál prace.cz poradí v případě, že jste osobou se změněnou pracovní schopností (ZPS). Pokud se vám jejich nabídka nezdá dostatečná, nabízí se také portály pracovních agentur (například http://www.personalniagentury.cz.), které poskytují další užitečné rady. Ostatně, odkazy na personální agentury najdete i na portálech.

Pro vysokoškoláka je zřejmě lepší zvolit jobs.cz. Nabízí více informací pro studenty, atraktivní design, zajímavé sekce jako O-zóna, osobnosti, kalkulačka a jiné. V o-zóně vás například lákají na účast na různých diskusích. Můžete online debatovat na předem daná témata v předem určeném čase. Odpovídají lidé ze světa byznysu.

V sekci Osobnosti se zveřejňují články lidí z praxe. Čtenáři mohou reagovat v podobě komentářů. Kalkulačka vám pomůže vypočítat například čistou mzdu. Portál prace.cz může zaujmout profesním horoskopem.

Společnost LMC pamatuje také na uchazeče, kteří chtějí po dokončení studií hledat práci na Slovensku. Nabízí jim portál Topjobs.sk. Na stejném principu jako hotjobs pak pracuje také live.topjobs.sk.

Mohlo by vás zajímat: