Nejlepší nabídky přicházejí ve chvíli, kdy je čekáme nejméně

8. 6. 2016 | | Kariéra, Rozhovory, Zprávy ze školy Erasmus - slider

Věděli jste, co z vás jednou bude, když jste si podávali přihlášku právě na Vysokou školu ekonomickou? A pokud stále ještě studujete, víte to teď? iList pro vás připravil seriál „Co vše mohou dělat absolventi VŠE.“ Zde je čtvrtý díl.

Ptali jsme se na následující otázky:

  1. Proč jste se vlastně rozhodli jít právě na VŠE?
  2. Měli jste už tehdy představu o tom, co byste jednou chtěli dělat?
  3. Pracujete v oboru, který jste vystudovali?
  4. Jak jste se k současné práci dostali?
  5. Kde se vidíte zhruba za pět let?
  6. Co byste doporučili současným studentům?

Tereza Holanová (28 let)

Absolvent: NF, Ekonomie a hospodářská správa; Současné zaměstnání: redaktorka ekonomické rubriky Aktuálně.cz

1. Reference od starších známých. Škola, která mě v Praze vzhledem k mým tehdejším informacím lákala nejvíce. Dostala jsem se na více škol a oborů a vybírala si. VŠE mi přišla jako dobré propojení společenských věd a jistého matematického, logického zaměření. Dlouhodobě mě bavilo a baví obojí, takže jsem nechtěla ani ryze technickou, ani ryze humanitní školu. Tu jsem si k ekonomce tedy nakonec stejně přibrala, ale spíše ze zvědavosti.

2. Absolutně ne, otázku „Co bych vlastně měla jednou dělat“ jsem si hlavně v prvních dvou letech kladla docela často. Naštěstí jsem si už v polovině druháku našla práci, kde jsem si postupně začala dělat jasno, ke kterým tématům mám blíž a čemu bych se chtěla dál věnovat. Šlo hlavně o hospodářskou politiku, konkrétně čím dál tím více o trhy práce.

3. Kromě VŠE jsem absolvovala i žurnalistiku na Karlově univerzitě a od roku 2009 pracuji jako ekonomická novinářka. V Aktuálně.cz, kde nyní působím, jsem od června 2011, poslední zhruba tři roky na full-time. Pracovala jsem během celého magisterského studia na Národohospodářské fakultě, což bylo sice neuvěřitelně časově náročné, ale velmi mi to pomohlo! Jednak jsem chodila na přednášky s mnohem lepším přehledem, ale hlavně jsem věděla, co si z nich chci odnést, mohla jsem se mnohem více zaměřovat na konkrétní témata, o kterých jsem věděla, že je využiji a že se mi jejich znalost bude hodit. Poslední zhruba rok a půl se v práci specializuji hlavně na trhy práce, to znamená zaměstnanost, mzdy, Průmysl 4.0, odbory… Od července se této oblasti budu věnovat odborně, mimo média. Takže když se vrátím k původní otázce, odpověď zní „Ano“.

4. Potřebovala jsem přivýdělek a chtěla jsem dělat něco, co bude souviset s mým studiem. Na ekonomickou pozici se jako druhák dostanete dost těžko, zvlášť v době recese, úspor, propouštění. Takže zbyla žurnalistika. A k místu redaktorky mi značně pomohla ekonomická specializace, která je hodně nedostatková. Minimálně v našem ročníku na Karlovce panoval k ekonomii značný odpor a vůbec nás k ní nevedli ani vyučující. Takže když jsme psali fakultní časopis, byla v něm politika, spousta recenzí, stránka sportu… a můj ekonomický článek. Jinak k první práci mě přivedl starší kolega z iListu, protože řada našich redaktorů celostátními médii prošla nebo v nich dodnes působí. Poté, co jsem získala tuto první zkušenost, včetně rozhovoru s tenkrát zapomenutým politikem Milošem Zemanem, už nebyl problém dostat se i jinam.

Ještě je zajímavé, že pak jsem studovala rok v zahraničí a před návratem byla přesvědčená, že chci zkusit už i něco jiného. Jak jsem ale byla rozlítaná mezi školami, tak jsem nestíhala nic shánět a rozhodla se, že krátkodobě budu ještě psát. To se protáhlo na pět let a jsem za tuto zkušenost vážně ráda.

5. Doufám, že zůstanu u „svého“ tématu, tedy trhů práce, a budu na ně odborník schopný komentovat aktuální dění. Chtěla bych se více naučit analytickou činnost, protože statistiku jsem kdysi, v začátcích svého VŠE-studia hodně nedocenila. Ale obecně, nerada plánuji takto dopředu! Mezitím může přijít tolik zvratů a příležitostí, že se jednou možná budu tomuto rozhovoru hodně smát.

6. Nepodceňujte statistiku a němčinu! Využijte všechny možnosti, které máte, zkoušejte, dělejte chyby a učte se z nich. A najděte oblast, která vás zajímá, a té se věnujte tak, abyste na ni nebyli odborník „jen trochu“, ale aby vás starší a zkušenější profíci chválili, kolik toho víte. Zkuste si v tomto oboru najít stáž, přivýdělek, zahraniční program. A sbírejte kontakty, ať o vás lidé vědí a vy víte o nich. Pravděpodobně hned nedostanete místo ve vaší vytoužené firmě, dobrá nabídka ale většinou přijde ve chvíli, kdy ji čekáte nejméně, a trpělivost i vytrvalost se vyplácí.

F30B0227 (kopie)

Zdroj: Karolína Cermanová

Eduard Cmunt (25 let)

Absolvent: FMV, Mezinárodní obchod, CEMS International Management; Současné zaměstnání: Area Manager v Amazon.co.uk

1. VŠE pro mě byla jasnou volbou. Bavily mě jazyky, business a čísla. To vše jsem našel na FMV, kde jsem studoval Mezinárodní obchod. Po vystudování bakaláře jsem měl ale pocit, že obor je moc teoretický a ne tak použitelný v reálu. Při hledání magisterského studia jsem narazil na CEMS International Management. Byla to skvělá volba, protože jsem najednou byl v přímé spolupráci s firmami, dostal jsem se k reálným business projektům a k tomu všemu jsem měl možnost strávit studijní semestr v Brazílii.

2. Když jsem se hlásil na VŠE, chtěl jsem po studiu začít ve „velké čtyřce.“ Consulting má jasnou výhodu pro začátek pracovní kariéry. Projdete si mnoho odvětví, kde se dostanete skutečně pod povrch. Měl jsem plán, že později zůstanu právě v tom odvětví, které mě zaujme nejvíc. Nakonec jsem ale do „velké čtyřky“ vůbec nešel.

3. Teoreticky pracuji v logistice, to jsem vůbec nestudoval. Hlavní náplní mé práce je ale management, zejména pak management mezinárodní. To jsem přesně studoval. V mém týmu mám více než deset národností a jsem rád, že můžu těžit z teoretických znalostí nabytých při studiu CEMS.

4. Na CEMS potřebujete k uznání titulu zahraniční stáž, nejméně deset týdnů. Byl jsem na konci studia a přišlo mi zbytečné jezdit do zahraničí na stáž, radši jsem se rovnou rozhodl pro full time. A tak jsem skončil v Amazonu v Londýně, kde pracuji již osm měsíců.

5. Ačkoliv vím, že je dlouhodobé plánování nesmírně důležité, nechávám věcem volný průběh. Rád bych ale nasbíral co nejvíce zkušeností, posunul se na vyšší pozici a zvýšil svoji cenu na pracovním trhu. Ale to asi každý.

6. Rozhodně bych jim doporučil dvě věci. Přidejte se jednak do nějaké studentské organizace, protože to je přesně to koření studia, které chcete. Poznáte mnoho lidí, nebudete do školy chodit jen za znalostmi a hlavně mladí jste jen jednou, je čas na party! Já osobně jsem byl dlouho členem ESN VŠE Buddy System, kde jsem i rok úřadoval jako prezident. Pro mě jednoznačně nejlepší část studia. Druhá rada zní: Vyjeďte na semestr do zahraničí. Možností je mnoho, například Erasmus, CEMS, CESP či Daad. Právě mezinárodní prostředí vás nakopne a ukáže směr, kam byste se měli po studiích vydat!

464327_3689729321383_1242392544_o

Zdroj: Archiv Edy Cmunta

Předchozí rozhovory s absolventy čtěte zde:

Mohlo by vás zajímat: