Nejrychleji na světě „datluje“ absolventka VŠE

24. 3. 2005 | | Studentský život

Světový rekord v psaní všemi deseti je 928 čistých úhozů za minutu a jeho majitelkou je absolventka VŠE Helena Matoušková. Není ale zdaleka jediná úspěšná Češka která si ze světových mistrovství vozí medaile. Úspěchy českého týmu se stávají v posledních letech na soutěžích pravidlem. Z posledního šampionátu v Římě přivezli Češi 29 medailí.

Světový rekord v psaní všemi deseti je 928 čistých úhozů za minutu a jeho majitelkou je absolventka VŠE Helena Matoušková. Není ale zdaleka jediná úspěšná Češka která si ze světových mistrovství vozí medaile.

Úspěchy českého týmu se stávají v posledních letech na soutěžích pravidlem. Z posledního šampionátu v Římě přivezli Češi 29 medailí. Nejúspěšnější bylo toto mistrovství pro absolventku VŠE Helenu Matouškovou, která své vítězství korunovala novým světovým rekordem 928 čistých úhozů za minutu. Pod záštitou občanského sdružení Interinfo ČR soutěží i další absolventi a studenti VŠE, mezi nimi Eliška Klimková (FPH) a Libor Hais (FPH). Závodí se v různých disciplínách od třicetiminutového opisu, přes těsnopis, korekturu textu, fast transcription až po wordprocessing.

Eliška Klimková považuje za svůj největší úspěch mistrovství světa v Hannoveru v roce 2001, odkud si přivezla tři zlaté a jednu stříbrnou medaili. V Římě o dva roky později obsadila čtvrté místo v kombinaci, což je spojení diktátu a třicetiminutového opisu, ve kterém má navíc osobní rekord 750 čistých úhozů. Na další mistrovství pořádané v červenci ve Vídni se ale nechystá: „Náklady na účast na mistrovství jsou kolem třiceti tisíc korun, což je luxusní dvoutýdenní zahraniční dovolená. Letos pojedu raději na tu dovolenou,“ vysvětluje Eliška. „Občas dostaneme menší částky od škol nebo městských úřadů. V roce 2004 jsme dostali peníze i od VŠE, ale sponzorů je málo,“ dodává.

Dvě stříbrné a bronz si z Hannoveru přivezl i Libor Hais, který přes nemalé náklady účast na šampionátu ve Vídni plánuje. Před červencovou soutěží ho čekají ještě tři týdenní soustředění, i když už jinak příliš netrénuje. Na mistrovství České republiky v prosinci vyhrál stříbrnou medaili za vícejazyčný těsnopis a bronz za opis a strojový těsnopis. „Mistrovství republiky je trochu jako menší mistrovství světa,“ popisuje Libor. „Nejvíc si věřím v opise. Můj osobní rekord je 602 čistých úhozů za minutu,“ doplňuje.

Při opisu se přepisuje text z papírové podoby do elektronické. Každá chyba se penalizuje sto úhozy, výsledkem je počet čistých úhozů za minutu. Ve strojovém těsnopisu se, podobně jako v tom klasickém, přiřazují určité znaky každému slovu nebo příponě. Užívá se počítačový software, který znaky napsané na klávesnici převádí do celých slov. Například věta: Česká republika vstoupila v loňském roce do Evropské unie znamená pro soutěžícího napsat §4ikaVspilaVloeDEée.

Strojový těsnopis umožňuje překonat hranici devíti set úhozů za minutu, při klasickém psaní je v lidských možnostech maximálně kolem šesti set. „Jakékoli výkony se počítají jako počet úhozů, které jsou vidět na monitoru. Nikoho nezajímá, že třeba text o délce 1000 úhozů pro mě znamená napsat jich jen 350,“ říká Eliška. Rychlost diktování se v těsnopise po každé minutě stupňuje. Vyhrává jednoduše řečeno ten, kdo vydrží zapisovat nejdéle. V časovém limitu, který mají soutěžící určen na odevzdání své práce, je možnost opravit si své chyby a překlepy. Limit se liší podle disciplíny od několika minut až po dvě hodiny, odevzdané chyby jsou pak penalizovány.

Fast transcription je také pravidelně se zrychlující diktát, jeho cílem je ale co nejrychleji odevzdat bezchybný text. To vyžaduje kromě hbitých prstů také výbornou znalost češtiny.

Mohlo by vás zajímat: