Někdo má ještě větší nic, jiný má úspěch

8. 12. 2006 | | Nezařazené

Film Kráska v nesnázích natočil Jan Hřebejk podle scénáře Petra Jarchovského, který si z 41. filmového festivalu v Karlových varech odnesl zvláštní cenu. Děj se odvíjí od životní dilematu Marcely (Aňa Geislerová), mladé ženy rozhodující se mezi dvěma muži.

Kráska v nesnázích
Česká republika, 2006, 110 min
Režie: Jan Hřebejk
Hrají: Aňa Geislerová, Josef Abrhám, Roman Luknár, Jana Brejchová, Jiří Schmitzer

Film Kráska v nesnázích natočil Jan Hřebejk podle scénáře Petra Jarchovského, který si z 41. filmového festivalu v Karlových varech odnesl zvláštní cenu. Děj se odvíjí od životní dilematu Marcely (Aňa Geislerová), mladé ženy rozhodující se mezi dvěma muži.

Tím prvním je její manžel Jarda (Roman Luknár), který je ve vězení. Marcelu k němu pociťuje vášeň a zároveň je spojuje jejich společná minulost. Jako úplný opak Jardy se v životě Marcely objeví „muž v nejlepších letech“ Evžen Beneš (Josef Abrhám). Ten je schopen dát Marcele po finanční stránce vše, a zajistit tak jí i jejím dětem klidnou a bezproblémovou budoucnost. Zádrhel však je, že Marcela u něho necítí tu správnou jiskru…

V příběhu vystupuje také Marcelina matka v podání Jany Brejchové. Marcela u ní se svými dětmi bydlí po dobu, kdy je Jarda ve vězení. Richard (Jiří Schmitzer) je postarší muž, který s Marcelinou matkou žije a vysloveně se vyžívá v tom, když na adresu Marcely nebo jejích dětí může utrousit jakoukoli sarkastickou poznámku, popřípadě pronést výchovné lekce.
Jednotlivé postavy nabírají širokou škálu lidských vlastností. Počínaje galantním, možná až přespříliš noblesním a „hodným“ způsobem jednání Evžena Beneše, který ovšem také v závěru překvapí, přes závist a touhu po penězích a konče nevybíravým a drsným způsobem jednání Richarda.

Dalo by se použít klišé, že film nastavuje zrcadlo české společnosti – ta byla zvyklá skoro půl století na to, že každý má jedno velké „nic“ a najednou se situace změnila. Někdo má pořád to „nic“, možná i ještě o něco větší „nic“ a jiný má peníze, domy, auta, úspěch… Takový sociální rozdíl musel zákonitě vzbudit řadu negativních projevů u lidí, kteří závidí úspěšným, že mají něco namísto ničeho. Zmínka na okraj: tento rys poukazování na českou mentalitu a její projevy je prakticky zastoupen ve všech Hřebejkových filmech.

Film je podle mého názoru skvěle herecky obsazen, zvláště pak velmi oceňuji herecký výkon Jiřího Schmitzera a Josefa Abrháma. Na druhou stranu mě příliš neoslnilo ztvárnění Marcely od Aňi Geislerové, která se mi zdála v jejím podání nepříliš přirozená, místy dokonce křečovitá, ačkoliv se o ní mluví stále častěji jako o nejlepší české herečce mladší generace.

Abych to shrnula, v kině to byl příjemně strávený čas. Krásku v nesnázích bych ale už podruhé vidět nemusela. Nezapomenutelné scény, zvláště pak v podání Jiřího Schmitzera jakožto psychicky labilního Richarda, nebo vtipné pasáže, které byly možná až příliš přepointovány, působily spíše jako výkřiky do tmy. A to ve filmu, který nebyl stoprocentně ucelený a dotažený do konce.

Mohlo by vás zajímat: