Nobelovu cenu za ekonomii získal Paul Krugman

14. 10. 2008 | | Nezařazené

Americký publicista a ekonom Paula Krugmana dostal v pondělí Nobelovu cenu za ekonomii. Jeho hlavním přínosem této vědě je podle švédského výboru teorie urbanizace.

Americký publicista a ekonom Paula Krugmana dostal v pondělí Nobelovu cenu za ekonomii. Jeho hlavním přínosem této vědě je podle švédského výboru teorie urbanizace.

Pětapadesátiletý Američan získal letošní Nobelovu cenu za analýzu vzorců obchodu a umísťování ekonomických aktivit. Švédská akademie věd ocenila zejména jeho teorii příčin celosvětové urbanizace. Podle ní integroval dosud oddělené výzkumné obory mezinárodního obchodu a hospodářské geografie. Vysvětlil také, proč některé státy dominují na mezinárodním trhu. Jeho přístup je založen na předpokladu, že služby a zboží mohou být levnější s využitím větších výrobních kapacit. Tento koncept je obecně znám jako úspora z rozsahu.

Paul Krugman je profesorem ekonomie na Princetonské univerzitě. V akademickém světě je především znám svou „novou teorií obchodu“ a vysvětlením měnových krizí. Publikoval řadu učebnic, populárněvědeckých knížek a  sloupků v New York Times.

K letošnímu vítězi se vyjádřil i prezident Klaus. „Ukazuje to, že tato cena za ekonomii se již nedává za vědu. Je to první oceněný v této kategorii, který napsal více článků do novin než vědeckých textů a prací,“ uvedl pro HN.

Švédská centrální banka ustavila v roce 1968 Nobelovu cenu za ekonomii, která však nepatři mezi pět původních cen určených poslední vůlí vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (za literaturu, mír, chemii, fyziku a fyziologii a medicínu). Naprostou většinu cen za ekonomii získali američtí ekonomové.

Mohlo by vás zajímat: