Nobelovu cenu za ekonomii získala trojice za přínos v boji proti chudobě

15. 10. 2019 | | Nezařazené Trojice-laureátů-pro-rok-2019

Včera večer byla zveřejněna jména laureátů 51. Nobelovy ceny za ekonomii. Trojice Abhijit Banerjee, Esther Duflo a Michael Kremer získali ocenění za jejich „experimentální přístup ke zmírňování světové chudoby“.

Právě Esther Duplo, Francouzka v současnosti vyučující na Massachusettském technologickém institutu, se stala nejvýraznější osobností z trojice. Ve své kategorii je totiž ve věku 46 let historicky nejmladší oceněnou a zároveň teprve druhou ženou v historii, která Nobelovu cenu za ekonomii získala. Stalo se tak přesně deset let poté, co si cenu odnesla první žena, Elinor Ostrom, za analýzu ekonomického řízení a osobního vlastnictví.

Trojice zvolila ve své práci mikroekonomický přístup a místo chudoby jako celku se zaměřila na jednotlivé aspekty, jako jsou vzdělávání nebo zdravotní péče, které jsou podle nich snáze uchopitelné. Tento postup praktikoval Kremer už v 90. letech v Keni, Duflo a Banerjee v Indii.

Navíc místo vytváření teoretických konceptů nebo testování vybrané skupiny lidí se trojice zaměřila na zkoumání v reálném prostředí. Právě empirický výzkum přímo v terénu u těch, kteří jsou chudobou ohroženi, je jedna z věcí, které švédská Královská akademie věd při výběru zohlednila.

Podle Akademie, která uděluje i Nobelovy ceny za fyziku a chemii, se laureáti svým výzkumem výrazně zasadili o „zlepšení našich možností jak bojovat s chudobou“. Rovněž zmínili, že v přímém důsledku jednoho z jejich programů získalo pět milionů indických dětí lepší životní podmínky.

Letošní Nobelova cena za ekonomii se udělovala jako poslední, laureáti ostatních pěti kategorií jsou známi od minulého týdne. Všichni ocenění si cenu i s ní spojenou finanční odměnu převezmou na slavnostním ceremoniálu 10. prosince.

Ilustrace: Niklas Elmehed, Nobel Media

Mohlo by vás zajímat: