Nobelovu cenu za ekonomii získali David Card, Joshua Angrist a Guido Imbens

12. 10. 2021 | | Nezařazené Nobelova cena za ekonomii 2021

Edit: Omlouváme se za chybné pojmenování „ekonomika práce“ místo „ekonomie práce“, chybu jsme již opravili. Děkujeme za upozornění.

V pondělí 11. října oznámila Královská akademie věd ve Stockholmu letošní laureáty Nobelovy ceny za ekonomii. Tu letos získala trojice vědců ze Spojených států David Card, Joshua Angrist a Guido Imbens, a to zejména díky využívání přirozených experimentů.

Cenu si rozdělí na tři nestejné části, Card získá polovinu a o druhou polovinu se podělí Angrist a Imbens. Card byl oceněný za studium ekonomie práce, kdy pomocí přírodních experimentů analyzoval dopady minimální mzdy, imigrace a vzdělání na pracovní trh. Povedlo se mu takto například na konci dvacátého století prokázat, že přistěhovalecká vlna nemusí mít zásadní dopad na pracovní trh. Angrist a Imbens byli vyznamenáni za metodologický přístup k analýze kauzálních vztahů.

Nobelova cena je udělována každoročně na základě poslední vůle vědce a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela již od roku 1901 za zásadní vědecký výzkum, technické objevy či za přínos lidské společnosti ve fyzice, chemii, fyziologii, lékařství, literatuře a za mír. Nobelova cena za ekonomii, správným názvem Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela, nepatří mezi původní ceny, udělována je až od roku 1968. Jedinými českými nositeli Nobelovy ceny jsou Jaroslav Heyrovský, který ji získal za chemii za svůj objev a rozpracování analytické polarografické metody, a Jaroslav Seifert za literaturu.

Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká i finanční prémie, která činí deset milionů švédských korun (zhruba 25 milionů korun). Slavnostní předávání se uskuteční 10. prosince, v den výročí úmrtí švédského vědce a zakladatele ocenění Alfreda Nobela.

Foto: Niklas Elmehed, NobelPrize.org

Mohlo by vás zajímat: