Nové číslo iListu opět ve fyzické podobě. Zaměří se na velkou událost, volbu nového rektora

1. 11. 2021 | | Zprávy ze školy volba rektora, nový iList 3

Po téměř dvou letech jsme se konečně vrátili z online prostoru do reálné školy a s tímto výjimečným semestrem se ve fyzické podobě vrací také iList. V listopadu nás čeká jeden z nejdůležitějších okamžiků naší školy, volba rektora. Tuto událost samozřejmě nemůže iList opomenout, proto bude nové číslo věnované nejen volbě, ale představí vám veškerá zákoutí práce rektora a přiblíží osm let Hany Machkové. Chybět samozřejmě nebude ani křížovka, ve které můžete soutěžit o zajímavé ceny. Avšak pozor, tentokrát je určena jen pro opravdové mistry ekonomie a ekonomické historie. Odměnou budou sešity a další propagační předměty, které jsme pořídili z Grantu rektora Vysoké školy ekonomické a České spořitelny.

Číslo bude k zakoupení ve stáncích od pondělí 1. listopadu v prostoru mezi menzami v Italské budově a ve vestibulu areálu na Jižním Městě. Pro 100 nejrychlejších máme nachystáno překvapení. Elektronická verze bude již tradičně dostupná také na Alza Media.

V hlavním rozhovoru jsme vyzpovídali odcházející rektorku Hanu Machkovou, jež působila ve funkci od roku 2014. Za dobu svého působení byla časopisem Forbes několikrát zařazena mezi nejvlivnější ženy Česka. Prozradila nám nejen to, jak zpětně hodnotí svou funkci a období ve vedení VŠE, ale také jaké jsou její plány do budoucna. 

Nechybí ani shrnutí posledních osmi let. Za tu dobu se VŠE několikrát umístila v několika mezinárodních hodnoceních mezi nejlepšími univerzitami světa, získala řadu prestižních akreditací, změnila svůj anglický název a přejmenovala koleje, vypořádala se s hackerskými útoky a bombovými hlášeními a mnoho dalšího. Do minulosti se ovšem podíváme mnohem hlouběji, a to v rámci „exkurze“ za historií rektorů, které naše škola od svého vzniku zažila. 

Jak probíhá volba, jaké jsou pravomoci rektora, kdo kromě něj tvoří vedení a kdo jsou aktuální kandidáti na nejmocnějšího člověka naší školy? A vědí vůbec studenti, kdo je to ten rektor? Odpovědi taky na tyto dotazy vám přinesou naši redaktoři. 

Věděli jste, že Alois Rašín, první československý ministr financí, je symbolem naší školy a VŠE uděluje medaili s jeho podobiznou významným osobnostem spojeným s naší školou? To však není jediné ocenění. Čestný doktorát z naší školy letos obdržel i Robert S. Kaplan, emeritní profesor Harvard Business School, světový odborník v oblasti strategického řízení a spoluautor konceptu Balanced Scorecard. 

Nechybí ovšem ani zajímavosti a užitečné informace ze studentského života. Dočtete se jak získat dva diplomy za jedno studium, co vše mají studenti zdarma či jak vařit na koleji levně a chutně. Podíváme se, jak náš bývalý redaktor, jenž se rozhodl studovat doktorát v Číně, zvládá dálkové online studium posunuté o několik časových pásem. Vyzpovídali jsme také studenta Fakulty financí a účetnictví a českého reprezentanta ve volejbalu z olympiády v Tokiu Davida Schweinera, jak zvládá kombinovat vrcholový sport se studiem.

 

Mohlo by vás zajímat: