O prodloužení otvírací doby prý není zájem

11. 12. 2008 | | Nezařazené

Na serveru vseborec.cz se studenti VŠE pustili do diskuze, proč nejsou knihovny a studovny otevřeny déle. Důvodů je několik, mezi nimi nezájem studentů či mzdové náklady.

Na serveru vseborec.cz se studenti VŠE pustili do diskuze, proč nejsou knihovny a studovny otevřeny déle. Důvodů je několik, mezi nimi nezájem studentů či mzdové náklady.

Jedním z hlavních důvodů, proč studovny neslouží posluchačům až do pozdních nočních hodin, je narozdíl od zahraničních univerzit nízký zájem uživatelů. „Mimo krátké období před a během zkouškového období obsazenost studoven kolem 19. hodiny prudce klesá, bývá tu pouze kolem deseti až patnácti studentů,“ upřesňuje Jana Hartmanová, ředitelka Centra informačních a knihovnických služeb (CIKS).

Studentům však v současnosti vychází CIKS vstříc úpravou otevírací doby během semestru. Podle toho, jaká fáze akademického roku právě probíhá, nastavuje se její délka podle aktuálních potřeb. Na začátku semestru je každoročně největší zájem o absenční výpůjčky, před a ve zkouškovém období se pak zase prodlužuje provozní doba studoven do 21 hodin.

Zanedbatelným důvodem nejsou ani provozní náklady. „Studovna musí být vždy otevřena celá, a tak se spotřebuje stejně světla a tepla, jsou-li v knihovně dva nebo sto studentů. Efektivní by bylo využití až na sedmdesát procent,“ vysvětluje Hartmanová. CIKS také nemá k dispozici finance na mzdové ohodnocení dalších pracovníků, kteří by delší provoz měli zajišťovat. Knihovna celkem zaměstnává jedenáct pracovníků v areálu knihovny, tři další ve skladu a tři zaměstnanci slouží na recepci. „Kvůli nízkým platům máme už teď problémy s fluktuací pracovníků. Prodloužení provozu by situaci ještě zhoršilo,“ obává se Hartmanová.
Kvůli stejným mzdovým nákladům se neuvažuje ani o zavedení sobotního provozu. „V pátek odpoledne už bývá návštěvnost velice slabá, z čehož usuzuji, že hodně studentů jezdí na víkendy mimo Prahu,“ odhaduje ředitelka Hartmanová.

Zahraniční knihovny takové problémy nemají. „Na rozdíl od nás jsou knihovny v zahraničí většinou umístěny v kampusu, kde se o víkendu pohybuje daleko více studentů,“ domnívá se Hartmanová, proč se situace v zahraničí od té na VŠE liší. Václav Skřivánek, absolvent programu Erasmus, dodává: „Myslím si, že na české studenty ve srovnání s těmi v zahraničí nejsou kladeny takové nároky na samostudium.“

Otevírací dobu knihoven vždy na základě dosavadních zkušeností navrhne knihovna, škola ji pak odsouhlasí. Pokud by studenti chtěli prosadit prodloužení provozní doby, mohou se o to pokusit prostřednictvím Akademického senátu VŠE.

Mohlo by vás zajímat: