Oikos uspořádal poprvé na VŠE Akademii o udržitelném podnikání

1. 12. 2015 | | Zprávy ze školy oikos akademie

Studenti, kteří se zajímají o dlouhodobost ekonomiky a managementu budoucnosti, se mohli zúčastnit už pěti seminářů v rámci oikos Akademie podzim 2015.

Událost s názvem Udržitelné podnikání – koncept naší budoucnosti pořádá mezinárodní studentská organizace oikos Praha. Ve čtvrtek 3. prosince uzavře sérii poslední přednáška o konceptu sociálního podnikání Podnikám, protože chci změnit SVĚT.

„Cílem oikos Akademie je získat nové pohledy na problematiku podnikání a předat studentům nejnovější informace o tom, co se děje na trhu,“ uvádí manažerka projektu Tamar Balgiashvili. „Mnoho studentů si mylně spojuje udržitelnost pouze se životním prostředím, klimatem a podobně, ale téma udržitelnost má působnost všude, například i v městském transportu a urbanizaci,“ doplňuje bývalá prezidentka organizace Salome Lekishvili.

oikos akademie

Od začátku akademie na půdě VŠE vystoupila řada hostů. Na semináři o fungování udržitelného podnikání mluvila Dana Kapitulčinová z Centra pro otázky Životní prostředí. Součástí prezentace byl i workshop s cílem seznámit účastníky s konceptem podnikání Lifefood, který vedla Olga Simotová (zároveň i členka oikos). Hostem semináře a workshopu „Jak se dá předcházet rizikům“ byl Karel Fronk ze společnosti Skanska. Vysvětloval, proč je koncept udržitelnosti tak důležitý pro korporátní svět.

Facebook nebo Amazon jenom ukusují z koláče

Na posledním semináři s názvem „Padesát odstínů daňových úniků“ vystoupili Ondřej Kopečný a Jonáš Vnouček z nezávislého analytického centra Glopolis, které se mimo klima a plýtvání potravinami zabývá i možnostmi změny globálních daňových pravidel.

Zaměřuje se především na daňovou optimalizaci a řeší, do jaké míry je legální a etická. Svou kampaní s daňově optimalizovanými koláči poukazovali na to, že velké firmy jako Facebook, McDonald´s nebo Amazon často neplatí daně v plné výši a jenom si „ukousnou z koláče“. Stát pak nemá dostatek prostředků z firemních daní. Na grafech vysvětlili, že vysoké daně nemají vliv na konkurenceschopnost ekonomiky, nejsou tedy překážkou pro dobré fungování hospodářství. Dalším faktem je, že země s vysokými daněmi dokonce vykazují nižší míru nerovností.

Pražská pobočka oikos pořádá Akademii poprvé za své působení a ráda by podobnou akci zorganizovala i další semestr. Členové by v budoucnu chtěli pořádat i akreditované mimosemestrální kurzy na podobná témata v oblasti udržitelnosti se zajímavými hosty.

ČTĚTE TAKÉ:

Mohlo by vás zajímat: